ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü hastalarında koroner trombüs yükünün atrıa skoru ile ilişkisi
The relationship between atria score and coronary thrombus burden in patients with ST segment elevation myocardial infarction
- Tez No: 691896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÖZDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü (STEMİ) tedavisinde standart tedavi primer perkütan koroner girişimdir (PPKG). PPKG ile miyokardiyal ve epikardiyal perfüzyon genellikle sağlanmakla birlikte infarktla ilişkili arterin (İİA) trombüs yükü, işlem başarısını ve klinik sonuçları olumsuz etkilemektedir. İntrakoroner trombüs derecelendirmesi için TIMI (Thrombolysis in myocardial infarction) Trombüs Grade skorlaması, yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. ATRIA skoru atriyal fibrilasyona bağlı tromboembolik komplikasyonların risk sınıflandırmasında kullanılan geçerli, pratik bir yöntemdir. Antikoagülan tedavi almayan atriyal fibrilasyon hastalarında iskemik serebrovasküler olay riskini tahmin etmek için ATRİA risk skorlaması geliştirilmiştir. Bu çalışmada, STEMI ile başvurup perkütan koroner girişim yapılan hastalarda ATRİA skoru ile TIMI Trombüs grade skorlaması arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmamıza prospektif olarak Ağustos 2020 - Mart 2021 tarihleri arasında STEMİ tanısıyla başvuran 307 hasta dahil edildi. PPKG yapılan hastaların koroner anjiografi görüntüleri, iki ayrı kardiyolog tarafından izlenerek, tel ile lezyon geçildikten ya da küçük balon şişirildikten sonra sorumlu lezyondaki trombüs yükü Gibson ve arkadaşlarının tanımladığı TIMI Trombus Grade (TTG) skorlamasına göre hesaplandı. Hastalar Yüksek TTG (grade 4-5) ve Düşük TTG (grade 0-3) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedilip ATRİA skorlaması yapıldı. Çalışma kesitsel gözlemsel prospektif çalışma olarak tasarlandı. Helsinki Bildirgesine uygun olarak tasarlandı, çalışma için lokal bölgesel etik komitesinden onay alındı. Bulgular: Hastaların %75 (n=230)'si Düşük TTG; %25 (n=77)'i Yüksek TTG sahipti.
Özet (Çeviri)
Purpose: The standard treatment for ST segment elevation myocardial infarction (STEMI) is primary percutaneous coronary intervention (PPKG). Although myocardial and epicardial perfusion is usually achieved with PPKG, the thrombus burden of the infarction-related artery (IRA) negatively affects the success of the procedure and clinical outcomes. TIMI (Thrombolysis in myocardial infarction) Thrombus Grade score is one of the commonly used methods for intracoronary thrombus grade. ATRIA score is a valid, practical method used in the risk classification of thromboembolic complications due to atrial fibrillation. ATRIA risk scoring has been developed to estimate the risk of ischemic cerebrovascular events in atrial fibrillation patients who do not receive anticoagulant therapy. In this study, it was aimed to examine the relationship between ATRIA score and TIMI Thrombus grade in patients who presented with STEMI and had percutaneous coronary intervention. Materials and Methods: Our study included 307 patients who were prospectively admitted with STEMI between August 2020 and March 2021. Coronary angiography images of patients with PKG were monitored by two separate cardiologists and calculated based on the TIMI Trombus Grade (TTG) score described by Gibson and his colleagues, of the thrombus burden in the responsible lesion after the lesion was passed by wire or the small balloon was inflated. Patients were divided into two groups as High TTG (grade 4-5) and Low TTG (grade 0-3). Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded and ATRIA scoring was performed. The study was designed as a cross-sectional observational prospective study. It was designed in accordance with the Helsinki Declaration and received approval from the local regional ethics committee for the study. Results: In our study 75% (n=230) of patients with Low TTG; 25% (n=77) had High TTG.