Kosova bağımsızlık mücadelesi sürecinde ve sonrasında Almanya Federal Cumhuriyeti'nin rolü ve tutumu
The role and attitude of the Federal Republic of Germany during and after the struggle for independence of Kosovo
  1. Tez No: 759251
  2. Yazar: ATABALA MAMMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünyada savaşların en fazla olduğu ve siyasi krizlerin sık sık yaşandığı bölgelerden birisi Balkanlar olmuştur. Bölgede etnik ve dini yapı farklılıklarının olması zaman zaman anlaşmazlıklara, çatışmalara, savaşlara, siyasi krizlere neden olmuştur. Özellikle Yugoslavya'nın parçalanması sürecinde ve sonrasında karışıklıklar ve çatışmalar adeta bu bölgenin simgesi haline dönüşmüştür. Yugoslavya'nın bölünmesinden sonra birliğin içerisinde yer alan devletler kendi bağımsızlığını ilan etmiş ve bundan sonra bölgede çatışmalar başlamıştır. Bu bağımsızlık mücadelelerinden birisi 1990'lı yıllarda ortaya çıkan Kosova bağımsızlık mücadelesi olmuştur. Milliyetçi Sırplar ve Kosova Arnavutları arasında olan anlaşmazlıklar çatışmaya dönüşmüş ve böylece Kosova Arnavutları bağımsızlık için mücadeleye başlamışlardır. Kosova bağımsızlık mücadelesi sürecinde büyük devletlerin gözü bu bölgede olmuştur. Slav kökenli Sırpları destekleyen Rusya'nın yanı sıra Batılı devletler Kosova'nın bağımsızlık mücadelesinin hakları olduğunu savunmuşlardır. Batılı devletlerden Avrupa'nın önemli söz sahibi olan Almanya da bu süreçte yer almıştır. Mart 1999'da NATO'nun müdahalesine yol açan Kosova ihtilafı, savaş sonrası Avrupa'nın siyasi gelişiminde, özellikle Almanya için bir dönüm noktası olmuştur. Askeri müdahalenin nedeni, uluslararası hukuk açısından egemen olan bir devletin ağır insan hakları ihlallerinde yatmaktadır. NATO'nun Kosova'ya müdahalesi, insan haklarının herşeyden daha üstün olduğunu göstermiştir. Kosova çatışması aynı zamanda Alman siyaseti için bir dönüm noktası olmuştur. 24 Mart 1999 tarihli konuşmasında Federal Şansölye Schröder, savaşın“daha ciddi ve sistematik insan hakları ihlallerini önlemek ve Kosova'da insani bir felaketi önlemek”için yürütüldüğünü belirtmiştir. Böylelikle Bundeswehr (Almanya Silahlı Kuvvetleri) ilk kez askeri operasyonlara katılmıştır. Almanya'nın Kosova savaşına katılımı ve Almanya'nın dış politikası güvenlikle ilgili olduğu kadar insani uluslararası ilişkiler ve jeopolitikdeki rolü için bir dönüm noktası olmuştur. 1990'lara gelindiğinde, Almanya'nın uluslararası insani stratejisi, kalkınma ve çatışma sonrası ile ilgili insani projelerden oluşmuştur. Almanya'nın Kosova'daki vahşeti sona erdirmek için NATO'nun bir parçası olarak oynadığı askeri role ek olarak Almanya, NATO bombalama kampanyasının başarısı için tartışmasız kapıyı açan değerli bir diplomatik rol oynamıştır. Bu çalışmada, Kosova bağımsızlık mücadelesi dönemi sürecinde ve sonrasında Almanya Federal Cumhuriyeti'nin rolü ve tutumu ele alınmıştır. Aynı zamanda günümüzde Kosova-Almanya ilişkilerinden de söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Balkans have been one of the most wars and political crises regions in the world. Ethnic and religious differences in the region have at times led to disagreements, conflicts, wars, and political crises. Especially during and after the break-up of Yugoslavia, chaos and conflict became a symbol of the region. After the break-up of Yugoslavia, the member states declared their independence, and conflicts began in the region. One of these independence struggles was the Kosovo independence struggle that emerged in the 1990s. Disagreements between the nationalist Serbs and the Kosovo Albanians turned into a conflict, and the Kosovo Albanians began to fight for independence. During the struggle for Kosovo's independence, the eyes of the major powers were on the region. Along with Russia, which supports Slavic-born Serbs, Western countries also claim that Kosovo's struggle for independence is their right. Germany, one of the most important Western countries in Europe, also took part in this process. The Kosovo conflict, which led to NATO intervention in March 1999, marked a turning point in the political development of post-war Europe, especially Germany. The reason for the military intervention is a gross violation of human rights by a sovereign state in terms of international law. NATO's intervention in Kosovo has shown that human rights are paramount. The Kosovo conflict was also a turning point in German policy. In a speech on March 24, 1999, Federal Chancellor Schroeder said the war was being waged“to prevent more serious and systematic human rights abuses and to prevent a humanitarian catastrophe in Kosovo.”The Bundeswehr (German Armed Forces) took part in the military operation for the first time. Germany's participation in the Kosovo war and Germany's foreign policy were a turning point for its role in humanitarian international relations and geopolitics, as well as security. In the 1990s, Germany's international humanitarian strategy consisted of humanitarian projects related to development and the post-conflict period. In addition to Germany's military role as part of NATO to end the atrocities in Kosovo, Germany has played a valuable diplomatic role in opening the door to the success of NATO's bombing campaign. This study discusses the role and attitude of the Federal Republic of Germany during and after the struggle for independence in Kosovo. At the same time, the current state of Kosovo-Germany relations was discussed.