Kazak Türkçesinde zaman kavramıyla ilgili söz varlığı
Vocabulary about the concept of time in Kazak Turkish
  1. Tez No: 759254
  2. Yazar: GÜLSÜM EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İki temel bölümden meydana gelen çalışmamızın birinci bölümünde zaman kavramı, zaman kavramının nesnelliği ve öznelliği, psikolojik zaman, felsefe, sosyoloji, antropoloji, filoloji vb. bilim dallarında zamanın tanımı ve zamana bakış konusu ele alınmıştır. Bunun yanında Orta Asya Türklerinin zaman anlayışı, bunun içerisinde Kazak Türklerinin zaman kavramına bakışı, zaman dilimlerini adlandırmaları vb. hususlar da ayrıntılı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümünde ise Kazak Türkçesinin söz varlığında zaman kavramıyla ilgili bütün unsurlar orataya çıkarılmıştır. Bu unsurlar sınıflandırılarak bunların edebî dilde, ağızlarda, halk arasındaki kullanımlarına örnekler verilmeye çalışılmıştır. Kazak Türklerinin tarih, kültür ve yaşadıkları coğrafyanın özelliklerine bağlı olarak herkes için ortak olan zaman kavramına kendi dünyalarınca yorumlamalar, katkılar ve sınıflandırmalar yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the first part of our study, which consists of two main parts, the concept of time, the objectivity and subjectivity of the concept of time, psychological time, philosophy, sociology, anthropology, philology, etc. The definition of time in sciences and the view of time are discussed. In addition, the Central Asian Turks' understanding of time, the Kazakh Turks' view of the concept of time, their naming of time zones etc. issues have also been tried to be explained in detail. In the second part, all the elements related to the concept of time in the vocabulary of Kazakh Turkish are revealed. By classifying these elements, examples of their use in literary language, dialects and among the people are tried to be given. It has been seen that Kazakh Turks have made interpretations, contributions and classifications to the concept of time, which is common to everyone, depending on the characteristics of history, culture and the geography they live in.