Kazak Türkçesi ve Türkiye Türkçesinde 'zaman' deyimleri
  1. Tez No: 159578
  2. Yazar: GULİM SHADİYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
204 ÖZET Dilde zaman kavramı, zamanın tespiti, tayini ve ibarelerle ifade edilmesi, milletlerin maddî ve manevî kültürünü yansıtan önemli unsurlardır. Türkçedeki zaman anlamlı ifade kalıpları ve deyimler, Türklerin dünya görüşünü, dış dünyayı algılayışını göz önüne sermektedir. Türkiye Türkçesi ve Kazak. Türkçesinde bu tür ifade kalıplan ve deyimler karşılaştırıldığında ortak kültür ve ortak kimlik özelliklerine tanık oluruz. Söz konusu iki Türk lehçesinde yaşayan ve en az ortaklık arz eden ifade kalıplarında bile, zaman tespiti ve tayininde her iki Türk boyunun ortak yaklaşım yöntemlerini kullandıklarını görmek mümkündür. Ayrıca söz konusu iki lehçenin ağızlarında yaşayan değişik ifade kalıpları ve tabirler, etnografik, etimolojik açıdan olduğu kadar dilbilimi açısından da zengin bir kaynak niteliğindedir. Söz konusu ifade kalıplarına dilbiliminin birçok sorununun çözümlenmesine ışık tutacak değişik dilbilim olaylarının yansıdığını görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
205 ABSTRACT The time concept, the determination of time and their representations by figures are important factors which reflect the physical and emotional cultures of the nations. The meanirjg structures and idioms in Turkish mentions the perceptions of the Turks of the real world. When we compare the Turkish in Turkey and Kazakh Turkish we observe several common linguistic approaches of the Turks and Kazakhs in time determination of the even different meaning structures. Also the different meaning structures and definitions which live these two dialects are a linguistically valuable resources as well as ethnographic and ethimological one. it is possible to see that there are different linguistic events which can enlight the problems as it is reflected in the meaning structures.