Understanding the processes underlying the intergenerational transmission of anxiety
Anksiyetenin kuşak aşkın aktarımının altındaki süreçleri anlamak
  1. Tez No: 759286
  2. Yazar: MERT TOKATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA UZER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Önceki bulgular, yüksek düzeyde kaygı gösteren bir ebeveyne sahip olmanın, genç yetişkinlik döneminde kaygıyla ilişkili bir bozukluğun gelişmesi için ciddi bir risk faktörü olduğunu ortaya koymuştur. Bu da kuşak aşkın anksiyete aktarımının bir örneğidir. Bu aktarımda hem genetik hem de çevresel faktörlerin önemli rolü vardır. Bu çalışma özellikle ebeveynlik tarzlarına ve benlik kurgusuna odaklanarak, kaygının kuşaklar arası aktarımının altında yatan süreçleri araştırmayı amaçlamıştır. İlk olarak, bu çalışma kapsamında, belirli ebeveynlik tarzlarının (aşırı korumacılık, endişeli ebeveynlik, mükemmeliyetçi ebeveynlik ve cezalandırıcı ebeveynlik gibi) ebeveyn ve genç yetişkin anksiyetesi arasındaki ilişkiye aracılık edip etmeyeceği araştırılmıştır. Ayrıca, kişinin benlik kurgusunun (yani, Özerk-İlişkisel Benlik düzeyinin) anksiyete aktarımında koruyucu bir faktör olup olmayacağı test edilmiştir. 140 anne ve genç yetişkin çifti çevrimiçi ankete katılmış, genç yetişkinler Durum-Sürekli Anksiyete Ölçeği, Young Ebeveynlik Envanteri ve Özerk-İlişkisel Benlik ölçeğini doldurmuşlardır. Daha sonra, anneler e-mail adreslerine gönderilmiş link üzerinden yalnızca Özerk-İlişkisel Benlik ölçeğini doldurmuşlardır. Sonuç olarak, Moderated Mediation analizi göstermiştir ki; tüm ebeveynlik tarzları (aşırıkorumacılık, endişeli ebeveynlik, mükemmeliyetçi ebeveynlik ve cezalandırıcı ebeveynlik gibi) anne anksiyetesi ve genç yetişkin anksiyetesi arasındaki ilişkiye aracılık etmiştir. Fakat, benlik kurgusu bu aracılığı düzenlememiştir. Bu sonuçlar, aile sistemleri ve benlik kurgusu bakış açılarıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The previous findings revealed that having a parent who suffers from a high level of anxiety is a serious risk factor for anxiety-related disorder during young adulthood. This is an example of intergenerational transmission of anxiety. Both genetic and environmental factors have significant roles in this transmission. The present study aimed to investigate the processes underlying the intergenerational transmission of anxiety; especially by focusing on parenting styles and self-construal. First, whether certain parenting styles (i.e., overprotection, worrying parenting, perfectionistic parenting, and punitive parenting) would mediate the relationship between maternal and young adult anxiety were investigated. Furthermore, whether one's self-construal (i.e., level of autonomous-related self) would be a protective factor in this transmission was tested. 140 dyads of mothers and young adults participated in the online survey. Young adults filled out The State-Trait Anxiety Scale, Young Parenting Inventory, and The Autonomous-Related Self Scale. Then, mothers filled out only The State-Trait Anxiety Scale via the link which was sent to their e-mail addresses. Moderated-mediation analyses demonstrated that overprotection, worrying parenting, perfectionistic parenting, and punitive parenting all mediated the link between parental anxiety and young adults' anxiety. However, self-construal did not moderate this mediation. The results were discussed concerning family systems and self-construal perspectives.