The impact of social media influencers on the consumer decision-making process
Sosyal medya ınfluencerlarının (Kanaat önderlerinin) müşteri karar verme süreci üzerinde etkileri
  1. Tez No: 759288
  2. Yazar: ARİJ MAHJOUBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SEZEREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, tüketicinin satın alma kararını etkilemek için pazarda çeşitli markaları tanıtmak için pazarlama stratejilerini anlamak için farklı sosyal medya platformlarını analiz etmeye odaklanmaktadır. Ayrıca, çalışma, son yıllarda tüketici karar verme sürecini etkileyen faktörleri ve etki düzeylerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, sosyal medya etkileyicilerinin, topluluklarının tüketici davranışlarını ve satın alma niyetlerini inceleyerek takipçilerinin bir markayı diğerine tercih etmesini sağlamak için kullandıkları stratejileri ve vizyonları tasvir edin. Buna göre, çalışma, literatür taramasından çevrimiçi bir veritabanı ve farklı sosyal medya etkileyicileriyle yapılan görüşmelerden toplanan birincil verilerle nitel bir araştırma yöntemi kullanmıştır. Çalışmanın sonuçları, bir sosyal medya etkileyicisi olarak pazarı segmentlere ayırmanın en iyi yönteminin, takipçilerinin benlik imajı ve tutumları gibi psikolojik özelliklerini hedef almak olduğunu ortaya koydu. Ayrıca sosyal medya fenomenlerinin karşılaştığı pazarlama iletişimi stratejisi ve ilişkisel pazarlamaya ilişkin bulgular; her iki taraf da (etkileyiciler ve takipçileri), tüm tarafların yararına olacak uzun vadeli ve güvenilir bir ilişki kurmak için birbirlerine güvenmeleridir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on analyzing the different social media platforms to understand marketing strategies for promoting various brands on the market to influence the consumer's purchasing decision. Furthermore, the study demonstrates the factors and levels of influence affecting the consumer decision-making process in recent years. Besides, depict the strategies and visions social media influencers use to make their followers prefer one brand over another by studying their community's consumer behavior and buying intentions. Accordingly, the study used a qualitative research method with an online database from the literature review and primary data collected from interviews with different social media influencers. The study's superior results revealed that the best method to segment the market as a social media influencer is to target psychological characteristics such as self-image and attitudes of their followers. Also, the findings of the marketing communication strategy and relationship marketing faced by social media influencers; both sides (influencers and their followers) rely on one another to build a long-term and trustworthy relationship that will benefit all parties.