Historicizing the nationalization in Albanian provinces: Divergent strategies, state-formation, and geo-political competition
Arnavut vilayetlerinde uluslaşmayı tarihselleştirmek: Farklı stratejiler, devlet oluşumu ve jeopolitik rekabet
- Tez No: 759306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA KÖKSAL ÖZYAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Osmanlı tarihyazımına hakim olagelen“ulus”ve“devlet”mefhumlarını analiz kategorisi olarak ele alma problemi, uluslaşma pratiklerinin eşitsiz ve bileşik gelişimini gözardı ederek onları ait oldukları toplumsal-tarihsel ön koşullardan koparan milliyetçi teleoloji ortaya çıkarmıştır. Bu tarihsel araştırma, uluslaşma sürecinin toplumsal-tarihsel koşullarının anlaşılmasının, toplumsal-mülkiyet ilişkileri aracılı içsel sosyo-politik çatışmalar, devlet oluşumu, ve uluslararası jeo-politik rekabet arasındaki dinamik etkileşime odaklanarak ortaya koyulabileceğini ileri sürmektedir. Bu çerçevede çalışma, köklerini sınıf çatışmasının farklı düzeylerinden alan bu diyalektik etkileşimin, Arnavut uluslaşmasının güzergahını etkileyen ve dönüştüren çatışma dinamiklerini oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, sınıf güçlerindeki denge ve yapıya bağlı olarak bölgelere-özgü ve uluslarası-aracılığında gerçekleşen sınıf çatışmalarının çözününüşün, heterojen Arnavut aktörleri arasındaki stratejilere (ör., çatışma ve iş birliği kuralları) ve kimlik-oluşumu kaynaklarına nasıl yön verdiğini ve böylece çekişmeli bir pratik olan Arnavut milliyetçiliğinin toplumsal ön koşullarını nasıl teşkil ettiğini çözümlemektedir.
Özet (Çeviri)
The problem of invoking the concepts of“nation”and“state”as a category of analysis in the Ottoman historiography created a nationalist teleology that cut nationalization practices loose from their socio-historical preconditions by ignoring their uneven and combined development. This historical research proposes that a proper understanding of the socio-historical conditions of nationalization processes requires focusing on the dynamic interplay between the internal socio-political conflicts mediated by social-property relations, the state-formation, and the international geo-political competition. In this framework, the research reveals that this dialectical nexus rooted in different levels of class conflict provided the dynamics of political conflicts which influenced and transformed the course of Albanian nationalization. The research analyzes how the regionally-specific and internationally-mediated resolutions of class conflicts depending on the uneven balance of class forces and structures directed the strategies among heterogenous Albanian actors (i.e., rules and forms of conflict and cooperation), their sources of identity-formation, and constituted the social preconditions of Albanian nationalism as a contested practice.