Özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin pragmatik dil becerileri ile okuduğunu anlama düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the pragmatic language skills and the reading comprehension skills of students with learning difficulties
- Tez No: 759338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma kapsamında Ankara ilinde ilköğretime devam etmekte olan ve aynı zamanda özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden destek eğitim hizmetleri alan 95 özel öğrenme güçlüğü tanılı öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırmanın amacı katılımcıların okuma becerileri ve pragmatik dil becerilerinin katılımcıların cinsiyet, yaş ve devam etmekte olduğu sınıf düzeyine göre nasıl farklılaştığını incelemek ve katılımcıların pragmatik dil becerileri ile okuduğunu anlama becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma katılımcıları ikinci sınıf ve sekizinci sınıf aralığında eğitime devam etmekte olup yaşları sekiz ila 12 arasında değişmektedir. Öğrencilerin pragmatik dil becerileri düzeylerine dair veriler, katılımcıların öğretmenlerince puanlanan ve 45 sorudan oluşan Pragmatik Dil Becerileri Envanteri Türkçe Versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların okuduğunu anlama becerilerine ait veriler ise araştırmacının öğrencilere uyguladığı Sesli Okuma ve Okuduğunu Anlama Testi-II ile elde edilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Çalışmada ayrıca varyans analizi, t-testi ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmada okuma becerilerinin katılımcıların yaş ve sınıf düzeyine göre anlamlı olarak farklılaştığı ve sosyal etkileşim becerilerinde kız katılımcıların erkek katılımcılardan anlamlı olarak daha yüksek puan elde ettikleri görülmüştür. Pragmatik dil becerilerinin alt başlığı olan sınıf içi etkileşim becerilerinin ayrıca testin genel puanı olan sesli okuma puanı ve testin alt başlıklarında hızlı okuma ile orta düzeyde ilişkili olduğu görülmüştür. Katılımcıların okuduğunu anlama becerileri ile pragmatik dil becerileri ve pragmatik dil becerilerinin alt başlığı olan sınıf içi etkileşim becerileri arasında orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, 95 students with specific learning difficulties who continue their primary education in Ankara and also receive support education services from private special education and rehabilitation centres were studied. The aim of the study is to examine how the participants' reading skills and pragmatic language skills differ according to the gender, age, and grade level of the participants and to reveal the relationship between the participants' pragmatic language skills and their reading comprehension skills. Research participants continue their education between the second and eighth grades, and their ages range from eight to 12. The data on the pragmatic language skills levels of the students were collected using the PDBE-TV, which consists of 45 questions and is scored by the teachers of the participants. The data on the reading comprehension skills of the participants were obtained with the SOBAT-II, which the researcher applied to the students. Relational screening design, one of the quantitative research methods, was used in the research. Analysis of variance, t-test and regression analysis were also used in the study. In the study, it was found that the reading skills of the participants differed significantly according to age and class level. It was observed that female participants achieved significantly higher scores than male participants in social interaction skills. In-class interaction skills, which are the subtitles of pragmatic language skills, were moderately related to the reading aloud score and speed reading skills. It was observed that there was a moderate relationship between the participants' reading comprehension skills and their pragmatic language skills and in-class interaction skills, which are the subtitles of pragmatic language skills.