Mekanik alaşımlama ve mikrodalga sinterleme yöntemleri ile B4C takviyeli Al-Fe esaslı kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of B4C reinforced Al-Fe based composites by mechanical alloying and mikrowave sintering methods
- Tez No: 759339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM OVALI DÖNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat ve Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde, alüminyum alaşım ve kompozitleri, düşük yoğunluk, yüksek korozyon direnci, sertleştirilebilirliği, elde edilebilirlik ve üretilebilirlik gibi özellikleri ile havacılık, uzay ve otomabil gibi önemli uygulama alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, farklı oranda (ağ.% 0, 5 ve 10) B4C takviye edilmiş Al-ağ.%3 ve %10 Fe kompozitleri, mekanik alaşımlama, tek eksenli presleme (600 MPa) ve mikrodalga sinterleme (600 ºC'de 1 saat süre) yöntemleri kullanılarak üretilmiştir. Belirtilen kompozisyonlar üzerinde farklı sürelerde yapılan mekanik alaşımlamanın etkisi incelenmiştir. Farklı karakterizasyon teknikleriyle üretilen kompozitlerin mikroyapıları ve mekanik özellikleri ortaya çkartılmıştır. XRD sonuçları, artan Fe oranı ve mekanik alaşımlama süresi ile sinter sonrası kompozit bünyelerde Al13Fe4 intermetalik fazının bulunduğunu göstermiştir. Artan B4C oranı ile yoğunluk değerleri düşerken, sertlik değerli artığı görülmüştür. En yüksek göreceli yoğunluk, ̴% 97 değeri ile ağ.% 10 Fe içeren Al kompozit numune vermiştir. En yüksek sertlik değeri, ̴ 243 HV değeri ile 15 sa mekanik alaşımlama sonrası sinterlenen ağ.% 10 Fe ve B4C takviyeli Al esaslı kompozit numune üzerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, aluminum alloys and composites are widely used in important application areas such as aerospace, aerospace, and automotive with their low density, high corrosion resistance, hardenability, availability, and manufacturability. In this thesis, the different ratios (0, 5 and 10 wt%) of B4C reinforced Al-3 wt.% and 10 wt.% Fe composites were produced using a combined meyhod of mechanical alloying, uniaxial pressing (600 MPa) and microwave sintering (1 h at 600 ºC). The effect of mechanical alloying duration on the different composites compositions were also investigated. Microstructures and mechanical properties of produced composites were revealed using a variety of characterization techniques. The XRD results showed that Al13Fe4 intermetallic phase occurance in composite bodies depend on the Fe content and mechanical alloying time. While the density values decreased with increasing B4C amount, the hardness values of them increased. The 10 wt.% Fe added Al composite gave the highest relative density with a value of ̴97 %. The highest hardness value was obtained from the 10 wt. % Fe and B4C reinforced Al based composite (after 15 h of mechanical alloying) with an HV value of ̴ 243.