Gebelerin gebelikte önerilen aşılar hakkında bilgi düzeyleri ve tutumları - Samsun ili örneği
Knowledge levels and attitudes of pregnant women about recommended vaccines during pregnancy - the case of Samsun province
- Tez No: 930686
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Amaç: Gebe, fetüs ve bebek için olası morbiditeye ve mortaliteye karşı koruyuculuğu birçok çalışma ile kanıtlanmış gebelik dönemi aşılarının uygulanması istenen düzeyde değildir. Bu araştırmada Samsun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran gebelerin aşılanma durumlarının ve bunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olup 1 Nisan 2024 ile 31 Haziran 2024 tarihleri arasında Samsun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran 380 gebe ile yürütülmüştür. Tarafımızca hazırlanmış ve öncesinde pilot bir gruba uygulanarak düzenlenmiş 53 sorudan oluşan anketimiz, katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS paket 25.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The application of gestational vaccines, which have been proven to protect against possible morbidity and mortality for the pregnant woman, fetus and baby by many studies, is not at the desired level. This study aimed to evaluate the vaccination status of pregnant women applying to Samsun University Training and Research Hospital Gynecology Outpatient Clinics and the factors affecting this. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional descriptive study and was conducted with 380 pregnant women who applied to Samsun University Training and Research Hospital Gynecology Polyclinics between April 1, 2024 and June 31, 2024. Our survey, which consists of 53 questions prepared by us and applied to a pilot group, was administered to the participants face to face. The collected data were analyzed with the SPSS 25.0 package program.