Uzaktan eğitim alan lise öğrencilerin depostür farkındalık eğitimin postür ve ağrı üzerine etkisi
- Tez No: 759348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uzaktan eğitim alan öğrencilerde artan teknololojik cihaz kullanımı ile birlikte postüral bozukluklar ve ağrı daha sık rastlanan, egzersiz bilinci ve farkındalık oluşturarak önüne geçilemez ise ileri yaşlarda daha ciddi postür bozukluklar oluşturabilecek bir sorundur. Bu çalışmanın amacı uzaktan eğitim alan lise öğrencilerinde postür farkındalık eğitiminin postür ve ağrı üzerine etkisini belirleyerek benzerlik ve farklılıkları incelemekti. Çalışmada bu kapsamda 364 lise öğrencisinin genel anket yolu ile postür, ağrı algıları değerlendirildi. Postür farkındalık eğitimi için eitim grubunda 12 birey, kontrol grubunda 13 birey olacak şekilde randomize dağılım sağlandı. Eğitim grubuna haftada bir gün çevrimiçi program aracılığıyla bilgilendirme ve postüral eğitim ev egzersiz programı uygulandı; kontrol grubuna ise dijital eğitim broşürü gönderilerek haftada bir gün içerik tavsiyelerini ve egzersizleri uygulayıp uygulamadıkları sorularak sosyal iletişim ağı aracılığıyla toplam dört hafta boyunca takip edildi. Bireylerin, postür farkındalık eğitimi öncesi ve sonrası postürünü değerlendirmek için görsel postür anketi, ağrı düzeyini değerlendirmek amacı ile Vizüel Analog Skalası (VAS) kullanıldı. Sonuçlar incelendiğinde, uzaktan eğitim alan lise öğrencilerinde ağrı algısının yüksek düzeyde ve postür algısının etkilendiği bulundu.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of technological devices in distance education students, postural disorders and pain are more common problems that can cause more serious postural disorders in older ages if they cannot be prevented by creating exercise awareness. The aim of this study was to examine the similarities and differences by determining the effect of posture awareness training on posture and pain in high school students receiving distance education. In this context, posture and pain perceptions of 364 high school students were evaluated by means of a general questionnaire. For posture awareness training, a randomized distribution was provided as 12 individuals in the training group and 13 individuals in the control group. Informative and postural training home exercise program was applied to the training group one day a week via the online program; On the other hand, the control group was followed through the social network for a total of four weeks by sending a digital education brochure and asking if they applied the content recommendations and exercises once a week. Visual posture questionnaire was used to evaluate the posture of the individuals before and after the posture awareness training, and the Visual Analog Scale (VAS) was used to evaluate the pain level. When the results were examined, it was found that the perception of pain was high and the perception of posture was affected in high school students receiving distance education.