Kurumsal sosyal sorumluluk iletişiminin, şüphecilik ve ahlaki meşruiyet ilişkisi üzerindeki düzenleyici rolü
Moderator role of corporate social responsibility communication on the relationship of skepticism and moral legitimacy
- Tez No: 759349
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİME AYHAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir halkla ilişkiler aracı olan kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) iletişiminin, kişilerin KSS' ye yönelik şüpheciliği ile ahlaki meşruiyet yargıları arasındaki ilişkideki rolünü ortaya koymaktır. Bu ilişkide, atfetme teorisine dayanarak atfedilen motivasyonlar ve güvenilirlik değişkenlerinin aracılık etkileri incelenirken, KSS iletişiminin şüphe ve motivasyonlar arasındaki ilişki üzerinden bu aracılık etkilerini düzenleyip düzenlemediğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Atfedilen motivasyonlar 4 boyutta, (bencil, paydaş, değer, stratejik), KSS iletişimi faktörleri ise 3 boyutta (bilgilendiricilik, kişisel ilgililik ve gerekçi mesaj tonu) ele alınmıştır. Araştırmada, bir KSS iletişim örneği marka ismi gizlenerek yanıtlayıcılara sunulmuştur. Bu örnek üzerinden KSS iletişim faktörlerinin değerlendirilmesi sağlanmıştır. Çalışmada toplam 378 kişiden oluşan örneklemden elde edilen veriler, SPSS Process macro ile Hayes model 83 üzerinden analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, güvenilirlik, paydaş ve değer motivasyonlarının aracılıklarının anlamlı olduğu, bencil ve stratejik motivasyonların ise anlamlı aracılar olmadığı, KSS iletişim faktörlerinin düzenleyici etkilerinin ise, yalnızca paydaş motivasyonlarının yer aldığı modellerde anlamlı olduğu ancak bu düzenleyici etkinin de hipotezlerde beklenen yönde olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the relationship between moral legitimacy judgments of people's characteristic skepticism towards CSR in case of the mediating effects of attributed motivations and credibility; and to reveal whether Corporate social responsibility (CSR) communication which is a public relations tool serving moral legitimacy moderates these mediation effects through the relationship between skeptisicm and motivation. Attributed motivations are discussed in 4 dimensions (selfish, stakeholder, value, strategic), and CSR communication factors in 3 dimensions (informativeness, personal relevance and factual message tone). In the research, a CSR communication sample was presented to the respondents by hiding the brand name. CSR communication factors were evaluated through this example. In the study, the data obtained from a sample of 378 people in total were analyzed with SPSS Process macro and Hayes model 83. According to the results, it was seen that the mediation of reliability, stakeholder and value motivations were significant, while selfish and strategic motivations were not significant mediators and it was observed that the regulatory effects of CSR communication factors were significant only in models with stakeholder motivations, but this regulatory effect was not in the expected direction in the hypotheses