Molecular characterization of some potato genotypes using simple sequence repeat (SSR) markers
Basit dizi tekrarları (SSR) markörleri kullanarak bazı patates genotiplerinin moleküler karakterizasyonu
  1. Tez No: 759354
  2. Yazar: DİLEK İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Patatesin önemi, ülkemizde patates ıslah çalışmalarının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, ticari çeşitlerin ve bazı aday çeşitlerin bulunduğu 168 patates genotipinin genetik karakterizasyonları ve genetik çeşitliliklerinin belirlenmesi için 10 SSR markörü kullanılmıştır. Bu markörler, 168 patates genotipi için toplam 48 skorlanabilir bant oluşturmuştur. Elde edilen 48 banttan 47'si polimorfizm göstermiştir. Polimorfik bant sayısı 1 ile 9 arasında değişmekte olup, ortalama polimorfik bant sayısı 4,7 olarak hesaplanmıştır. Ortalama polimorfizm oranı ise %95 olarak hesaplanmıştır. Polimorfizm bilgi içeriği (PIC) değeri 0,08 ile 0,42 arasında değişmekte ve ortalama PIC değeri ise 0,28 olarak hesaplanmıştır. Genotipler arasındaki genetik mesafeyi hesaplamak için POPGENE istatistik programı kullanılmış ve bu uzaklık verileri kullanılarak komşu birleştirme yöntemi ile bir dendrogram oluşturulmuştur. Bu verilere göre birbirine en yakın genotipler Leventbey / Muratbey ve Bergerac / Highland B. Red'dir. Bu çalışma sonuçlarına göre, bu çalışmada yüksek polimorfizm gösteren SSR markör setleri genetik karakterizasyon ve genetik çeşitlilik analizlerinde kullanılabilecek güçlü araçlardır.
Özet (Çeviri)
The importance of potato contributes to the development of potato breeding studies in Turkey. In this study, 10 SSR markers were used for genetic characterization and genetic diversity determination of 168 potato genotypes of commercial cultivars and some breeding lines. These markers generated a total of 48 scoreable bands for 168 potato genotypes. Of the 48 bands obtained, 47 showed polymorphism. The number of polymorphic bands ranged from 1 to 9, and the average number of polymorphic bands was calculated as 4.7. The average polymorphism rate was calculated as 95%. The polymorphism information content (PIC) value ranged between 0.08 and 0.42, and the average PIC value was calculated as 0.28. POPGENE statistical program was used to calculate the genetic distance between genotypes and a dendrogram was created using the neighbor-joining method using this distance data. According to these data, the closest genotypes are Leventbey / Muratbey and Bergerac / Highland B. Red. According to the results of this study, SSR marker sets showing high polymorphism in this study are powerful tools that can be used in genetic characterization and genetic diversity analysis.