Sezaryen doğum öyküsü bulunan gebelerin myometriumdaki sezaryen skarına yönelik yapılan shear wave elastosonografinin etkinliği ve doğum planlamasına katkısı
The effectiveness of shear wave elastosonography for cesarean scar in myometrium of pregnancy with A cesarean BİRTH history and its contribution to delivery planning
- Tez No: 759353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEN ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada, B-mod ultrason (US) ve shear wave elastografi (SWE) görüntüleme yöntemleri kullanılarak sezaryen skarının gebelerin myometrium elastisitesinde yapmış olduğu değişikliklerin değerlendirilmesi ve elde edilen verilerin sezaryen öykülü gebelerde tercih edilecek doğum yönteminin belirlenmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif çalışmaya 28-32 gebelik haftası aralığındaki 120 gebe dahil edilmiştir. Bu olguların 60'ı sezaryen, diğer 60'ı ise normal doğum yapmış gebelerden oluşmaktadır. Sezaryen doğum yapmış gebelerin 30'unun daha önce bir, diğer 30'unun ise iki sezaryen öyküsü, benzer şekilde, normal doğum yapmış gebelerin de 30'unun daha önce bir, diğer 30'unun ise iki normal doğum öyküsü bulunmaktadır. Myometrium SWE ve kalınlık ölçümü sezaryen öyküsü bulunan gebelerde sezaryen skarının görüldüğü yerden, görülemediği durumda myometrium kesi hattı olan mesane üst sınırının yaklaşık 2 cm üzerinden, normal doğum öyküsü bulunan olgularda ise mesane üst sınırının yaklaşık 2 cm üzerinden gerçekleştirildi. Ayrıca sezaryen geçirmiş gebeler önceki doğumundan geçen zaman dilimlerine göre iki yıldan az, iki-beş yıl arası ve beş yıldan fazla olmak üzere üç gruba ayrıştırıldı. Elde olunan veriler istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the changes made by cesarean scar in myometrial elasticity of pregnant women by using B-mode ultrasound (US) and shear wave elastography (SWE) imaging methods and to contribute to the determination of the delivery method in pregnant women with cesarean section history. Materials and Methods: 120 pregnant women between 28-32 weeks of gestation were included in the prospective study. 60 of these pregnant women had cesarean section history and rest 60 of them had normal delivery history. Thirty of the pregnant women who had a cesarean delivery had one previous cesarean section and the other 30 had two previous cesarean sections. Thirty of the pregnant women who had a normal delivery had a history of one, and the other 30 had a history of two previous normal deliveries. Myometrium SWE and thickness measurement were performed from the point where the cesarean scar was visualised. In patients with non visualisable cesarean scar with US or had normal delivery, measurements were made approximately 2 cm above the upper border of the bladder, which is the cesarean section incision line. Results: Mean myometrial stiffness were 9.6 ± 3.22 kPa in pregnant women who had a normal delivery, and 21.33 ± 9.18 kPa in pregnant women who had a cesarean delivery.