Entegre antrenman (ıntegrated) ve geleneksel kuvvet antrenmanlarının bazı fiziksel uygunluk değişkenleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of i̇ntegrated training and traditional strength training on some physical fitness variables
  1. Tez No: 759368
  2. Yazar: GÜLCAN TOHUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER BIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, 2 yıl boyunca fitness antrenmanı yapan sedanter bireylere“Geleneksel fitness Antrenmanı”ve“NASM OPT Model”8 haftalık antrenmanlarının bazı fiziksel ve fizyolojik ölçümlerinin gelişimsel açıdan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, düzenli antrenmanlara katılan yaş arasında, GA grubu (n:10), NASM OPT model grubu (n=12) olan 22 kadın- erkek gönüllü olarak katılmıştır. GA ve NASM OPT model gruplarının; sağ/sol el pençe kuvveti, squat, esneklik, mekik, şınav, vücut ağırlıkları, vücut yağ, BKI, VO2maks, postür analizleri de ön test ve son test olarak analiz edilmiş ve çalışmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. GA ve NASM OPT model gruplarının kendi içlerindeki karşılaştırılmalarında Eşleştirilmiş Örneklem T-Testi (Paired sample T-Test), iki grubun karşılaştırılmasında ise Bağımsız Örneklem T-Test (Independent Sample T-Test) kullanılmıştır. GA grubun karşılaştırma sonuçlarına göre kadın bel çevresi erkeklerde ise yağ oranı ; OPT model (entegre) antrenman grubuna ilişkin fiziksel parametrede ise kadınlarda Mekik, erkeklerde; şınav, mekik, esneklik test sonuçlarına göre istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the developmental effects of some physical and physiological parameters of“Traditional Fitness Strength Training”and“NASM OPT Model”8-week training on sedentary individuals who have been doing fitness training for 2 years. Among the ages who participated in training and competitions regularly 22 men and women, the TST group (n=10), and the NASM OPT model group (n=12) participated in this research voluntarily. TST and NASM OPT model groups; right/left-hand grip strength, squat, flexibility, sit-ups, push-ups, body weights, body fat, BMI, VO2max, and posture analysis values were analyzed as pre-test and pst-test as pre-test. SPSS 25.0 statistical package program was used for the analysis of the data obtained from the research. T-Test (Paired Sample T-Test) was used to compare the TST and NASM OPT model groups within themselves, and Independent sample T-Test was used to compare the two groups. In the physical parameter of the OPT model (integrated) training group, according to the comparison results of the results GA group,women's waist circumference and men's fat ratio a statistically significant difference was found according to the results of sit-ups in women and push-ups, sit-ups, and flexibility in men (p0.05).