Dostoyevski'de adalet anlayışı
Understanding of justice in Dostoevsky
  1. Tez No: 975066
  2. Yazar: SEVİLAY UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin, eserlerinde adalet kavramını nasıl ele aldığını incelemektedir. Yazarın dünyasında adalet, yalnızca hukuki bir düzeni değil; vicdan, özgür irade, ahlak ve Tanrı inancıyla iç içe geçmiş derin bir sorgulama alanını ifade eder. Çalışmada Ölüler Evinden Anılar, Yeraltından Notlar Suç ve Ceza, ve Karamazov Kardeşler gibi Dostoyevski'nin adalet sorununu ele aldığı kilit eserleri, içerik ve düşünce yapısı açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İncelemeler sonucunda Dostoyevski'nin, adaleti dışsal bir yaptırım anlayışının ötesinde; bireyin içsel muhasebesi, suçluluk duygusu ve kurtuluş arayışı bağlamında tanımladığı görülmektedir. Yazarın karakterleri aracılığıyla kurduğu ahlaki ve felsefi sorgulamalar, adaleti yalnızca toplumsal bir norm olmaktan çıkarıp bireysel ve metafizik bir mesele haline getirir. Bu çalışma, Dostoyevski'nin adalet anlayışını etkilendiği varoluşçuluk felsefesiyle ele alarak, insanın varoluşu, özgürlüğü, kötülük problemi ve sevgi temelinde tartışmaktadır. Sonuç olarak, Dostoyevski, modern dünyada Tanrı'nın ölümüyle ortaya çıkan adalet sorununu yine insanın kendi içindeki vicdani hesaplaşmasıyla ve ardından Tanrı'ya ve onun insan sevgisinden kaynaklı insana dönerek çözebileceğini kurgusal karakterleri aracılığıyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky addresses the concept of justice in his works. In the author's world, justice represents not only a legal order but also a profound field of inquiry intertwined with conscience, free will, morality, and belief in God. In this study, key works such as Memoirs from the House of the Dead, Notes from Underground, Crime and Punishment, and The Brothers Karamazov were comparatively evaluated in terms of their content and thought structure. The analysis reveals that Dostoyevsky defines justice beyond an external understanding of sanctions, but rather within the context of an individual's internal reckoning, feelings of guilt, and quest for redemption. The moral and philosophical inquiries the author constructs through his characters elevate justice from a mere social norm to an individual and metaphysical issue. This study aims to explore Dostoyevsky's multidimensional understanding of justice and thus offer significant literary and philosophical contributions to contemporary discussions of justice. In this respect, the research deepens the interaction between literature and philosophy, enabling a more comprehensive understanding of the concept of justice.