The impact of leadership style on follower innovation: Mediating effect of idiosyncratic deals
Liderlik stillerinin kişiye özgü müzakereler aracılığıyla çalışan inovasyon davranışına etkisi
  1. Tez No: 759445
  2. Yazar: ESRA ÜNLÜASLAN DURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, lider ve çalışanlar arasındaki inovasyonu arttırıcı dinamikleri incelemektedir. Sosyal etkileşim teorisi, örtük liderlik teorisi, kaynakların korunması teorisi ve duygusal olaylar teorisinden yararlanarak, liderliğin yenilikçi çalışma davranışı üzerindeki etkisini birbiyle bağlantılı üç model aracılığıyla araştırmaktadır. Model 1) Paternalist ve işlemci (etkileşimsel) liderlik stillerinin ve çalışanın kültürel değerlerinin inovasyon ile ilişkisini; Model 2) Liderlik ve inovasyon ilişkisinde kişiye özgü anlaşmalar ve lider-üye etkileşiminin sosyal karşılaştırılmasının etkisini; Model 3) Kişiye özgü anlaşmalar ve inovasyon ilişkisinde iş kaynaklarının ve duyguların inovasyona etkisini incelemektedir. Türkiye'deki çeşitli özel sektör firmalarından 250 lider ve 250 doğrudan çalışanından örneklemlenen verileri kullanan çalışma, paternalist ve işlemci stillerin yenilikçi çalışma davranışı ile olan pozitif ilişkisini göstermiştir. Çalışma, lider-üye etkileşiminin liderlik ve kişiye özgü anlaşmalar arasındaki ilişkiyi arttırıcı bir şekilde farklılaştırdığı ve yenilikçi çalışma davranışını pozitif yönlü etkilediği bir aracılık ilişkisine destek bulmaktadır. Kişiye özel anlaşmaların inovasyona olan aracılığı araştırılan tüm liderlik ve anlaşma türleri için geçerli iken, lider-üye etkileşiminin farklılaştırıcı etkisinin sadece işe ve göreve dair anlaşmalarla sınırlı olduğu, lokasyon ve finansal şartlara dair anlaşmaları kapsamadığı saptanmıştır. İş kaynakları, kişiye özgü anlaşmalar ile yenilikçi iş davranışları arasında önemli bir aracı olarak bulunmuş; bu ilişkiye çalışanın olumsuz duygular hissetmesinin farklılaştırıcı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Bu bulguların kavramsal çıkarımları ve uygulamaya katkıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the leader-follower dynamics that lead to higher innovative work behavior. Drawing on social exchange theory, implicit leadership theory, conservation of resources theory and affective events theory, this study investigates the impact of leadership on innovative work behavior through three intertwined models: 1) Leading Innovation in Style: exploring impact of leadership style and cultural values; 2) Leading Innovation through Idiosyncratic Deals: exploring the impact of I-deals and LMXSC; 3) What is a Leader to Give and How Do you Make Me Feel?: exploring the impact of job resources and emotions. Utilizing quantitative data collected from 250 leaders and 250 direct reports sampled from various private sector firms in Turkey, this study demonstrates evidence for the positive effect of both paternalistic and transactional leadership styles on innovative work behavior. The study finds support for a moderated mediation relationship, in which LMXSC positively moderates the relationship of leadership styles and I-deals, which in turn influence innovative work behavior. While mediation holds true for both types of leadership and all types of I-deals, LMXSC moderation is found to be limited to task and work specific I-deals. Lastly, job resources are found to be significant mediators between I-deals and innovative work behavior, and this relationship is moderated by the negative emotions of the follower. Implications of these findings are discussed, as well as the study's theoretical contributions and practical implications.