Cezaî tazminat
Punitive damage
- Tez No: 759446
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ERİŞGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Toplum düzenini sağlayan, kişilerin birbirleri ile ilişkilerini düzenleyen birtakım kurallar vardır. Bu kurallar arasında, hukuk kuralları yaptırım unsuruna sahip olma özelliği ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Genel bir ifadeyle yaptırım, bir hukuk kuralına uyulmayıp ona aykırı davranılmasına hukuk düzeninin bağladığı sonuçtur. Özel hukukta en sık karşılaşılan yaptırım tazminattır. Tazminatın temel amacı Common Law hukuk sistemi ile Türk hukukunun dahil olduğu Kıta Avrupası hukuk sisteminde benzerlik göstermektedir. Her iki hukuk sisteminde de tazminatın asıl amacı, zarar görenin zararının giderilmesidir. Bu amaca yönelik tazminat telafi tazminatı olarak adlandırılmaktadır. Ancak Common Law hukuk sisteminde, faili ve diğerlerini caydırma ve faili cezalandırma amacına yönelik tazminata da hükmedilmektedir. Bu tazminat punitive damage (cezaî tazminat) olarak adlandırılmaktadır. Cezaî tazminat, caydırma ve cezalandırma amacına yönelik olduğu için zarar miktarı ile sınırlı değildir. Kıta Avrupası hukuk sistemi, ceza hukuku- medeni hukuk ayırımını silikleştirdiği, tazminatın mağduru zenginleştiremeyeceği ilkesine aykırı olduğu için cezaî tazminat kurumunu kabul etmekte zorlanmaktadır. Ancak buna rağmen Kıta Avrupası doktrininde kuruma olan ilgi hayli fazladır. Bu çalışmanın amacı cezaî tazminat kurumunu anlayabilmek ve bu kurumun Türk haksız fiil hukukunda bir geleceği olup olamayacağını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
There are some rules that provide social order and regulate the relations of individuals with each other. Among these rules, legal rules are distinguished from other rules with the feature of having the elemet of sanction. Sanction is the result of the legal order when a rule of law is not followed. The most common sanction in private law is damage. The main purpose of damage in Common Law and Continental European legal system which also includes Turkish Law is similar. In both legal systems, the main purpose of damage is compensation. This type of damage is called compensatory damage. However in Common Law there is a different type of damage which is called punitive damage. Punitive damage aims to deter and punish the tortfeasor. Punitive damage is not limited to the amount of injured parties damages since it is intended to deter and punish the tortfeasor. Because of punitory and deterrent functions, punitive damages have been and still are subject to the critics of legal scholars in Continental European legal system. However, despite this the interest to the punitive damage is quite high. The aim of this study is to understand the punitive damages and to examine whether this institution can have future in Turkish tort law.