Investigation of bacterial cellulose production including a molecular approach under different stress conditions
Farklı stres koşulları altında bakteriyel selüloz üretiminin moleküler seviyede incelenmesi
- Tez No: 759463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZHAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bakteriyel selüloz, yüksek kristallik, mekanik mukavemet, su tutma kapasitesi, esneklik, saflık, farklı şekillerde kalıplanabilirlik, yüksek derecede polimerizasyon, ve benzersiz nanoyapı gibi birçok benzersiz, büyüleyici ve arzu edilen özelliklere sahiptir. Bu nedenle bakteriyel selüloz gıda endüstrisi, elektronik ve biyomedikal alanlarda geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu çalışmada, bakteriyel selüloz üretimi sırasında soğuk şok ve sonikasyon olmak üzere iki farklı stres koşulu uygulanmıştır. Stres koşullarının üretilen bakteriyel selüloz üzerindeki ve K. xylinus'un davranışı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonikasyon ve soğuk şok streslerinin benzer etkileri olup, K. xylinus davranışında ve üretilen bakteriyel selüloz özelliklerinde de farklılıklara sebep olmuştur. Bakteriyel selüloz üretimi için, 60 saniyelik stres uygulanan grup, 2,9 g/L BC üretimi ile kontrol grubuna göre 1,3 kat daha fazla ürün vermiştir ve soğuk şok stresi uygulanan grup, 3,3 g/L ile kontrol grubuna göre 1,6 kat daha fazla verim sağlamıştır. Hem soğuk şok hem de sonikasyon stresi, daha güçlü ve daha dayanıklı bakteriyel selülozlarının üretilmesiyle sonuçlanmıştır. Sonikasyon stresinde, kontrol grubuna göre 2.1 kat daha fazla nihai mukavemet ve soğuk şok stresinde kontrol grubuna göre 2.0 kat daha fazla nihai mukavemet elde edilmiştir. Sonikasyon stresi, kontrol grubuna göre sıcaklık değişimi başına 1.73 kat daha az kütle kaybı, soğuk şok stresi için kontrol grubuna göre sıcaklık değişimi başına 1.8 kat daha az kütle kaybı ile daha termostabil yapı, daha pürüzlü bir yüzey yapısı, daha yüksek çekme mukavemeti, daha güçlü yapı ile birlikte bakteriyel selülozların korunmuş moleküler yapısı ve konformasyonu ile sonuçlandı. Sonikasyon stresi için bcsA, ccpAx genlerinin gen ekspresyon seviyeleri araştırıldı. Sonikasyon 30 saniye stresinde bcsA geni için gen ekspresyonu 4. günde kontrol grubunun 1.4 katı ve 7. günde kontrol grubunun 1.7 katı olarak kontrol grubuna göre daha yüksek seviyelere ulaştı. CcpAx geni 4. günde kontrol grubunun 0.8 katı iken, fermantasyonun 7. gününde 1.4 katına ulaştı. Sonication 60 saniye için, ilk günlerde 30 saniye ile karşılaştırıldığında daha yüksek ekspresyon seviyelerine ulaşıldı. 4. günde kontrol grubu ile karşılaştırıldığında bcsA geninde 1.8 kat, CcpAx geninde 2.4 kat daha fazla artış görüldü. Ancak sürekli stres, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, ekspresyon düzeylerinin bcsA geni için 0,8 kat ve ccpAx geni için 0,6 kat düşmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Bacterial cellulose has many unique, fascinating, and desirable properties such as high crystallinity, high mechanical strength, high degree of polymerization, high water holding capacity, flexibility, elevated purity, mouldability in different shapes and unique nanostructure. Therefore, bacterial cellulose has a wide range of applications in food industry, electronic and biomedical fields. In this study, two different types of stress conditions, which are cold shock and sonication, were applied during bacterial cellulose production. Structural and characteristic properties of produced bacterial cellulose and behavior of K. xylinus were investigated. Both sonication and cold shock stress conditions have similar effects on both cell behavior and differences in produced bacterial cellulose characteristics. For bacterial cellulose production, sonication 60 seconds stress applied group yielded 1.3 fold greater than control group with 2.9 g/L BC production and cold shock stress applied group yielded 1.6 fold greater than the control group with 3.3 g/L. The application of both cold shock and sonication stress, resulted in the production of stronger and more durable bacterial celluloses. 2.1 fold grater ultimate strength than the control group for sonication stress and 2.0 fold grater ultimate strength than the control group for cold shock stress. Applied stress resulted in a rougher surface structure, higher tensile strength, more thermostable structure with 1.73 fold less mass loss per temperature change than the control group for sonication stress, 1.8 fold less mass loss per temperature change than the control group for cold shock stress, and preserved molecular structure and conformation of bacterial celluloses along with stronger structure. For sonication stress, gene expression levels for bcsA, ccpAx genes were investigated. For 30 seconds, gene expression reached higher levels than the control group for bcsA gene as 1.4 fold of the control group on the 4th day and 1.7 fold of the control group on the 7th day. While ccAx gene is 0.8 fold of the control group on the 4th day, reached 1.4 fold on the 7th day of the fermentation. For 60 seconds, higher expression levels were reached when compared with 30 seconds on the first days. When compared to control group, 1.8 fold greater for bcsA gene and 2.4 fold greater for ccpAx gene on the 4th day. However continuous stress resulted in expression levels to drop 0.8 fold for bcsA gene and 0.6 fold for ccpAx gene when compared with the control group.