Kadına yönelik aile içi şiddet konusunda kesitsel bir çalışma
A cross sectional study on domestic violence against women
- Tez No: 759462
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Dünyada ve Türkiye'de kadına yönelik aile içi şiddet önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada katılımcıların demografik özelliklerini tanımlayıcı bir şekilde analiz etmek, 9 farklı alt kategoride şiddet görme düzeylerini tanımlayıcı bir şekilde analiz etmek ve demografik özellikleri arasındaki farklılıkların şiddete olan etkisini karşılaştırmalı bir şekilde analiz etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel araştırmaya Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden, son 1 yılını ailesiyle ya da partneriyle geçirmiş ve 18 yaşını doldurmuş 308 kadın çevrimiçi bir şekilde katılmıştır. Katılımcılar“Sosyodemografik Özellikler ve Veri Formunu”ve“Kadına Yönelik Şiddet Derecelendirme Ölçeğini”cevaplamışlardır. Katılımcıların demografik özelliklerinin tanımlayıcı istatiksel analizi, şiddet görme düzeylerinin tanımlayıcı istatiksel analizi ve demografik özelliklerinin şiddete etkisinin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların Türkiye ortalamasına göre daha olumlu demografik özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir. Bütün sorulara“asla”cevabını vermeyerek en az 1 alt kategoride şiddet gören kadınların oranı %43,8'dir. Katılımcıların %28,2'si sembolik düzeyde tehdit, %33,1'i hafif düzeyde tehdit, %13'ü orta düzeyde tehdit, %11,7'si ağır düzeyde tehdit, %10,7'si hafif düzeyde eylem, %8,8'si minor düzeyde eylem, %5,8'i orta düzeyde eylem, %5,5'i ağır düzeyde eylem ve %7,5'i ise cinsel şiddet sorularının tamamına“asla”cevabını vermemiştir. Karşılaştırmalı analizlerde ise (birkaç istisna dışında) anlamlı bir farklılık ya da anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Sonuç:“Hafif düzeyde tehdit”ve“sembolik düzeyde tehdit”biçimleri dışındaki şiddet biçimlerinde bütün sorulara“asla”cevabını vermeme sıklığı düşük olarak bulunmuştur. Şiddet görme düzeyi ise bütün biçimlerde düşük bulunmuştur. Katılımcıların Türkiye'yi temsil edemeyecek düzeyde olumlu demografik özelliklerinin karşılaştırmalı analizlerin anlamsız bulunmasına neden olunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Domestic violence against women is an important public health problem in the world and the Turkey. In this study, it was aimed to analyze the demographic characteristics of the participants in a descriptive way, to analyze the level of exposure to violence in 9 different sub-categories in a descriptive way, and to analyze the effect of the differences between demographic characteristics on violence in a comparative way. Material and Method: In this cross-sectional study, 308 women residing within the borders of Turkey, who spent the last 1 year with their family or partner and turned 18 years old, participated online. Participants answered the“Sociodemographic Characteristics and Data Form”and“The Severity of Violence Against Women Scale”. The descriptive statistical analysis of the demographic characteristics of the participants, the descriptive statistical analysis of the level of exposure to violence and the comparative analysis of the effects of demographic characteristics on violence were performed. Results: It has been determined that the participants have more positive demographic characteristics than the average of Turkey. The rate of women who have been subjected to violence in at least one sub-category by not answering“never”to all questions is 43.8%. 28.2% of the participating women were in the form of symbolic threat, 33.1% in the form of mild threat, 13% in the form of medium threat, 11.7% in the form of severe threat, 10.7% in the form of mild action, 8.8% in the form of minor action, 5.8% in the form of moderate action, 5.5% in the form of severe action and 7.5% in the form of sexual violence, didn't answer“never”to all questions. Comparative analyzes, on the other hand, did not detect a significant difference or a significant relationship (with a few exceptions). Conclusion: It was found that the frequency of not answering“never”to all questions in the forms of violence other than“mild threat”and“symbolic threat”was low. The level of violence was found to be low in all forms. It is thought that the positive demographic characteristics of the participants, which cannot represent Turkey, caused the comparative analyzes to be found meaningless.