Cognitive processes underlying episodic mental time travel
Episodik zihinsel zaman yolculuğunun altında yatan bilişsel süreçler
- Tez No: 759503
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hatırlama ve hayal etme yoluyla geçmişin ve geleceğin zihinsel inşası olarak tanımlanabilecek olan episodik zihinsel zaman yolculuğu, son 20 yılda kapsamlı bir şekilde incelenen bilişsel becerilerden biridir. Bu becerinin altında yatan bir dizi bilişsel süreç önerilmiş olsa da bunların görece katkıları açık biçimde henüz ortaya konulmamıştır. Bu çalışma, otobiyografik bellek, episodik gelecek düşüncesi ve episodik karşıolgusal (counterfactual) düşüncede episodik bellek, sahne inşası, benlik yansıtma ve görsel imgelemin rolünü araştırmıştır. Katılımcılar geçmişten, gelecekten ve karşıolgusal geçmişten önemli olaylar hatırlayıp hayal etmiş, bu olayların fenomenolojik özelliklerini değerlendirmiş ve episodik zihinsel zaman yolculuğunun altında yattığı ileri sürülen çeşitli bilişsel işlevlere dair (episodik bellek, sahne inşası, bakış açısı alma ve görsel imgelemdeki bireysel farklılıklar) ölçümler tamamlamışlardır. Anı/olay anlatılarında bulunan olaya özgü ayrıntıların sayısı da Otobiyografik Mülakat prosedürünün uyarlanmış bir versiyonu kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, görsel imgelemin ve sahne inşasının, otobiyografik anıların sırasıyla fenomenolojik kalitesini ve olaya özgü ayrıntılarını, episodik belleğin ise episodik gelecek olayların öznel deneyimini yordadığını göstermiştir. Bulgular, mevcut teorik yaklaşımlar bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Episodic mental time travel, the mental construction of the past and future through remembering and imagining, is one of the cognitive abilities that have been extensively studied over the past 20 years. Although a range of component processes was proposed to underlie this unique ability, their relative contributions have remained largely unclear. The current study investigated the role of episodic memory, scene construction, self-projection, and visual imagery in autobiographical memory, episodic future thinking, and episodic counterfactual thinking. Participants recalled and imagined important past, future, and counterfactual events and rated their phenomenological quality, and completed measures of several cognitive functions thought to underlie episodic mental time travel (i.e., episodic memory, scene construction, self-projection, and visual imagery). The number of episodic details found in the narratives of these events was also examined using an adapted version of the Autobiographical Interview. The results indicated that visual imagery and scene construction predicts the phenomenological quality and episodic details of autobiographical memories, respectively, while episodic memory predicts the subjective experience of episodic future events. The results were discussed with reference to the existing theoretical propositions.