Simülasyon ve video gösterimi yöntemlerinin hemşirelik öğrencilerinin ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası bakım verme düzeyleri üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effects of simulation and video screening methods on PRE-surgery and postoperative providing care levels of nursing students: A randomized controlled study
  1. Tez No: 759502
  2. Yazar: HAVVA YÖNEM AMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN ÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Ameliyat öncesi ve sonrası hasta bakımı öğretiminde kullanılan video gösterimi ve simülasyon eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin ameliyat öncesi ve sonrası bakım verme düzeylerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Araştırmanın verileri 30 Nisan 2022-25 Temmuz 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Hemşirelik fakültesi ikinci sınıf Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği dersi almakta olan 90 hemşirelik öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. G-Power örneklem analizi ile yapılan örneklem hesabına göre etki boyu orta (0,25) alındığında %95 güç ve %80 güven aralığında hesaplama yapıldığında örneklem büyüklüğü 81 öğrenci olarak belirlenmiştir. Çalışma simülasyon grubu, video gösterimi grubu ve kontrol grubu olmak üzere üç grupta yapılmıştır. Araştırma sırasında olası kayıplar göz önünde bulundurularak her bir gruba 30 öğrenci alınması planlanmış ve 90 öğrenci ile araştırma tamamlanmıştır. Öğrenciler gruplara basit randomizasyonla randomize edilerek atanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler Öğrenci Tanıtım Formu, bilgi düzeyi ölçümü için Ön test ve Son test soru formları, beceri ölçümü için Beceri Kontrol Listeleri (akciğer sesleri dinleme, bağırsak sesleri dinleme, derin solunum egzersizi öğretme, ameliyat sabahı hasta hazırlığı, ameliyattan gelen hastanın bakımı, hasta mobilizasyonu), Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği ve Hastaya Müdahalede Kendine Güven/Yeterlilik Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular: Her üç grupta eğitimler öncesi ve sonrası ölçülen bilgi düzeyleri arasında anlamlı farkın olduğu ve tüm gruplar için son test ile ölçülen bilgi düzeyinin ön test ile ölçülen bilgi düzeyinden daha yüksek olduğu bulundu (p0,05) bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to examine the effects of video presentation and simulation training used in preoperative and postoperative patient care teaching on nursing students' preoperative and postoperative caregiving levels. Materials-Methods: The data of the research were collected between 30 April 2022 and 25 July 2022. 90 nursing students taking the second year Surgical Diseases Nursing course at the faculty of nursing constituted the sample of the research. According to the sample calculation made by G-Power sample analysis, when the effect size is taken as medium (0.25), the sample size was determined as 81 students when the calculation was made between 95% power and 80% confidence. The study was conducted in three groups, namely the simulation group, the video display group, and the control group. Considering the possible losses during the research, it was planned to recruit 30 students to each group, and the research was completed with 90 students. The students were assigned to the groups by randomization using the simple randomization method. The obtained data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. The following forms were used in data collection: Student Introduction Form, Pretest and Posttest questionnaires for measuring knowledge level, Skill Checklists for measuring skills (listening to lung sounds, listening to bowel sounds, teaching deep breathing exercises, patient preparation on the morning of surgery, patient care after surgery, patient mobilization) Clinical Decision-Making Scale in Nursing and the Self-Confidence/Efficiency Scale in Intervention with the Patient. Results: It was found that there was a significant difference between the knowledge levels measured before and after the trainings in all three groups, and the knowledge level measured with the posttest was higher for all groups than the knowledge level measured with the pretest (p0.05).