Sağlık iletişiminde kriz yönetimi: Pandemi döneminde özel hastanelerin sosyal medya kullanım pratikleri
Crisis management in health communication: Social media usage practices of private hospitals during the pandemic period
  1. Tez No: 759513
  2. Yazar: NEŞE SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojik gelişmeler ile sosyal medya bireyler ve kurumlar açısından son derece önemli hale gelmiştir. COVID-19 gibi küresel kriz ortamında hem kamu kurumları hem de özel kuruluşlarının iletişim faaliyetleri geleneksel medya yerine sosyal medya araçlarıyla sağlanmıştır. Sosyal medyanın hızlı ve kolay erişilir olması çoğu zaman avantaj kabul edilirken bu tür kriz dönemlerinde panik ortamının da etkisiyle kontrolsüz bilgi paylaşımı olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlar, üniversite hastaneleri ile özel sağlık kuruluşları gibi sağlık profesyonellerinin kaynak durumunda bulunduğu sağlık iletişimi süreçleriyle; toplumsal anlamda sağlık hizmetlerinin ilerlemesi, toplumsal farkındalığın oluşması ve bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma, pandemi döneminde özel hastanelerin sosyal medyayı hangi amaç ve stratejiler için kullandıklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, 2020 yılında Capital Dergisi tarafından yapılan araştırmada Türkiye'nin En iyi 500 şirketi arasına giren özel hastanelerin resmi Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından yaptıkları paylaşımlar içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With technological developments, social media has become extremely important for individuals and institutions. In the global environment crisis such as COVID-19, the communication activities of both public institutions and private institutions were provided by social media tools instead of traditional media. While the rapid and easy accessibility of social media is often considered an advantage, uncontrolled information sharing can lead to negative results in such crisis periods, with the effect of panic. For this reason, with the health communication processes of health professionals such as institutions and organizations affiliated to the Ministry of Health, university hospitals and private health institutions; For this reason, with the health communication processes of health professionals such as institutions and organizations affiliated to the Ministry of Health, university hospitals and private health institutions; It is aimed to keep communicating about health services to create public awareness and prevent information pollution. For this purpose in the research based on, the official social media shares (Facebook, Instagram, Twitter) of private hospitals, which are among The Top 500 Companies in Turkey according by Capital Magazine in 2020, were analyzed by content analysis method.