Yazılı basında nefret söylemi ve damgalama: 'Yeni Akit Gazetesi örneği'
Hate speech and stigma in the written media: 'The example of Yeni Akit Newspaper'
  1. Tez No: 783406
  2. Yazar: ŞÜKRÜ BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
“Yazılı Basında Nefret Söylemi ve Damgalama”çalışması yazılı basındaki haberlerin nefret söylemi ve damgalama kapsamında incelenmesini içermektedir. Basın yoluyla ortaya konulan damgalama ve nefret söylemi içerikli haberler, haberin taraflılığı, gerçekliği gibi konuları yeniden irdelemeyi beraberinde getirmektedir. Bütün bunlarla ilgili olarak nefret söylemi ve damgalama birbirinden ayrı düşünülemeyecek bir konudur. Nefret söylemlerinin muhatabı olan kişiler söylemi üretenlerin damgasına maruz kalabilmektedir. Medya, nefret söylemi ile birlikte damgalamanın bir aracısı olarak şekillenmektedir. Bu durum haberlere egemen güçlerin veya sermaye sahiplerinin müdahale ettiği gerçeğini beraberinde getirirken nefret söylemi ve damgalama noktasında da ideolojik çatışmaların haber aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldığını ortaya koymaktadır. Nefret söylemi ve damgalama kitle iletişim araçlarının kullanmış olduğu dil ifadelerinde çoğu insanın etkisi altında olduğu bir durumdur. Medyanın kullanmış olduğu nefret söylemi ve damgalama ifadeleri bu açıdan kişileri de etkilemektedir. Dolayısıyla bu çalışma yazılı basının nefret söylemi ve damgalamayı oluşturma ve sürdürmedeki boyutunun incelenmesi bakımından önem arz etmektedir. Ayrıca bu çalışma yazılı basın içerisinde üretilen haberlerde nefret söylemi kapsamında damgalamanın haber söyleminde nasıl yer aldığını göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında 1 Nisan 2021 ve 10 Nisan 2022 tarihlerini kapsayan 12 aylık süreçte yazılı basın içerisinde üretilen haberlerde nefret söylemi kapsamında damgalamanın haber söyleminde nasıl yer aldığını göstermek amacıyla ulusal gazetelerdeki haberler ideolojik farklı olan anakım sağ ve sol ideolojiyi temsil eden 3'er gazete incelenmiştir. Ancak Yeni Akit Gazetesi haberleri haricinde tam anlamıyla nefret söylemi ve damgalamaya birlikte uyan bir gazeteye rastlanılmamıştır. Bu sebeple çalışma kapsamında 12 aylık süreçte muhafazakâr sağ medya yapılanması biçimde tanımlanabilecek olan Yeni Akit Gazetesi incelenmiştir. Dolayısıyla çalışmanın evrenini Türkiye'de ulusal yayın yapan gazeteler oluştururken örneklemini ise Yeni Akit Gazetesi oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda incelenen haberlerin hemen hepsinde incelenen gazetenin kendisiyle ideolojik olarak örtüşmeyen kişi, kurum veya kuruluşlarına yönelik aynı olumsuzlama yaklaşımı çerçevesinde geliştirilen nefret söylemi ve damgalaması söz konusudur. Bununla birlikte Yeni Akit Gazetesinde muhalefet partisi ve mensuplarının haber konusu olduğu ve çoğunlukla“hayatı rezil eden, tecavüzcü, tacizci, rüşvetçi, beceriksiz, zam yapan, şiddet uygulayan, LGBT'ci, küstah, yandaşı destekleyen, teröre destek veren, doğa ve hayvanları katleden, azgın, iş bilmez, içkici, Türkiye düşmanları ve yerli uşakları”şeklindeki gibi ifadelerle damgalandıkları ve ilişkilendirildikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study“Hate Speech and Stigmatization in the Print Press”includes the examination of news in the print media within the scope of hate speech and stigmatization. Stigmatization and hate speech news revealed through the press bring about re-examining issues such as the bias and reality of the news. Hate speech and stigmatization are an issue that cannot be considered separately. People who are the addressees of hate speech may be exposed to the stigma of those who produce the discourse. The media is shaped as a mediator of stigma along with hate speech. While this situation brings with it the fact that the dominant powers or capital owners intervene in the news, it reveals that ideological conflicts are shared with the public through the news in terms of hate speech and stigma. Hate speech and stigmatization is a situation in which most people are under the influence of language expressions used by the mass media. The hate speech and stigma expressions used by the media also affect people in this respect. Therefore, this study is important in terms of examining the dimension of the print media in creating and maintaining hate speech and stigma. In addition, this study aims to show how stigma within the scope of hate speech is included in news discourse in the news produced in the written press. Within the scope of the study, in the 12-month period covering April 1, 2021 and April 10, 2022, 3 newspapers representing the main right and left ideology, whose news in national newspapers are ideologically different, were examined in order to show how stigma within the scope of hate speech is included in the news discourse produced in the written press. However, apart from the news of Yeni Akit Newspaper, there has never been a newspaper that fully fits hate speech and stigmatization together. For this reason, within the scope of the study, Yeni Akit Newspaper, which can be defined as a conservative right-wing media structure, was examined in a 12-month period. Therefore, while the universe of the study is formed by national newspapers in Turkey, the sample is Yeni Akit Newspaper. As a result of the research, in almost all of the news examined, there is hate speech and stigmatization developed within the framework of the same negation approach towards the persons, institutions or organizations of the newspaper examined that do not overlap ideologically with itself. However, it is seen that the opposition party and its members are the subject of news in Yeni Akit Newspaper and are often branded and associated with expressions such as“disgraceful to life, rapist, harasser, briber, incompetent, raise, violent, LGBT supporter, arrogant, supporter, support for terrorism, slaughter nature and animals, horny, unemployable, drinker, enemies of Turkey and local lackeys”.