Doğanın derinliklerinde arınan insanlık: Yuva filmine derin ekolojik bir bakış
Humanity purifyed in the depth of nature: A deep ecological view at Yuva movie
- Tez No: 759520
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN AYSUN AKINCI YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanlığın doğaya hâkim olma düşüncesiyle ortaya çıkan ekolojik sorunlar, dünyayı tehdit etmektedir. Sanayi devrimi ile başlayan doğa sömürüsü, dünyayı su, toprak, hava kirliliğinin yanında, ozon tabakası incelmesi ve canlı çeşitliliğinin azalması gibi geri dönülmez yollara sokmuştur. Çevreyi insan merkezci bir yaklaşımla sürekli değiştirme ve dönüştürme çabası daha büyük problemlere de kapı açmaktadır. Küresel anlamda başat sorunların sularında artık tüm insanlık boğulmaktadır. İnsanlık bir bakıma doğa ile uyumsuzluğuna yenik düşmeye başlamıştır. Ekolojik sorunları kurgusal düzlemde inceleyen derin ekolojik yaklaşım insanın doğa karşısındaki insan merkezci tutumuna karşı kuramsal bir çerçeve çizerek; doğanın öz değerine dikkat çekmektedir. Bu noktada doğa farkındalığı yaratmaya çalışan derin ekolojik yaklaşım ve metinlerin farkındalık yaratma gücünü geniş kitlelere ulaştırma yetisine sahip sinema, doğa için güçlerini birleştirerek, anlamlı bir birliktelik ortaya koyabilecektir. Türk sinemasında ekoloji farkındalığının altını çizmek ve doğa ile bütünleşme konusunda arabulucu olarak tabir edilebilecek derin ekoloji yaklaşımın izlerini aramak amacıyla Emre Yeksan'ın yönetmenliğini üstlendiği Yuva filmi örneklem olarak seçilmiştir. Film, Veysel karakterinin eski hayatından kaçarak doğaya sığınması ve gerçek yuvası olan doğa ile bütünleşmesini anlatmaktadır. Filmin incelenmesinde, derin ekoloji yaklaşımı ilkeleri kapsamında, 'tüm canlılar özü gereği değerlidir: doğa ile bütünleşme', 'insanın insan dışı dünyaya müdahalesi', 'yaşamın niteliğini değerli kılma: dönüşüm' olmak üzere 3 temel başlıkta kategoriler oluşturulmuştur. Bu başlıklar altında betimsel analiz yapılmıştır. Analiz ışığında, Yuva filminin, ekolojik bilinçlenme ve insanın doğa ile bütünleşmesi temelinde derin ekoloji felsefesiyle paralel bir yapıda olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ecological problems, which have been arising with the thought of humanity to dominate nature, threaten the world. The exploitation of nature, which has started with the industrial revolution, put the world on irreversible paths such as water, soil and air pollution, as well as ozone layer depletion and reduction of living diversity. The effort to constantly change and transform the environment with a human-centered approach also causes bigger and radical problems. All human being is drowning in the waters of the global dominant problems. In a way, humanity has begun to defeat by its incompatibility against nature. The deep ecological approach, which examines ecological problems on a fictional level, draws attention to the intrinsic value of nature by drawing a theoretical framework against the human-centered attitude of human being towards nature. At this point, the deep ecological approach that tries to create awareness of nature and the cinema, which has the ability to convey the awareness-raising power of the texts to large masses, will be able to reveal a meaningful unity by combining their forces for nature. Moreover, to underline the awareness of ecology in Turkish cinema and to follow the traces of the deep ecology approach, which can be described as a mediator in integration with nature, the Yuva movie, directed by Emre Yeksan, has been chosen as a sample in scope of this study. The movie includes the story of Veysel, who escapes from his former life, taking refuge in nature, and integrating with it, which he believes his real home. While the movie has been analyzed within the scope of the principles of the deep ecology approach, categories has been created under three main topics as 'all living things are inherently valuable: integration with nature', 'human intervention in the non-human world', and 'making the quality of life valuable: transformation'. Moreover, descriptive analysis has been made under aforesaid topics. Within the framework of the analysis, it has been concluded that the Yuva movie is in a parallel structure with the philosophy of deep ecology, based on ecological awareness and the integration of human with nature.