Gençlerin flört şiddeti deneyimlerinin sosyolojik bir incelemesi
A sociological analysis of teens' experiences of dating violence
  1. Tez No: 759531
  2. Yazar: ZEYNEP SABAHAT AKKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma; liseden yeni mezun olmuş genç kız ve genç erkeklerin, flört ilişkisi ve şiddetine dair görüş ve deneyimlerini ortaya koymayı, bu deneyimlerdeki benzerlik ve farklılıkları anlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda genç kız ve genç erkeklerin flört ilişkisini ve şiddetini nasıl deneyimlediklerini, görüşlerindeki ve deneyimlerindeki benzerlik ve farklılıkların neler olduğunu, toplumsal cinsiyetin ilişkilerine nasıl yansıdığını sorgulamaktadır. Fenomenolojik paradigmayla inşa edilen bu çalışmada, feminist kuram benimsenmiş, nitel araştırmalarda sıklıkla tercih edilen derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubu Haziran 2021'de liseden mezun olmuş ve bu sene üniversite giriş sınavlarına hazırlanan 5 genç kız ve 5 genç erkekten oluşmaktadır. Gençlerin anlatımlarından yola çıkılarak; flört ilişkisine yönelik görüşlerine, romantik ilişki deneyimlerine, flört şiddetini açıklama biçimlerine ve flört şiddeti deneyimlerine ilişkin anlam kümeleri ve temalar oluşturulmuştur. Gençler ilk flört ilişkilerini lisede deneyimlemekte, bu ilişkiler aracılığıyla kimlik oluşturmakta ve toplumsal cinsiyet rollerini icra etmektedir. Genç kızlar ve genç erkekler söylemlerinde toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı eleştirel bir tavır almakta ancak duygusal ilişkilerinde bu eşitlikçi duruşu tam anlamıyla sergileyememektedir. Özellikle cinsel yakınlık konusunda genç erkekler cinsiyetçi bir bakışa sahiptir. Gençlerin flört ilişkilerinde fiziksel şiddet yaşanmazken, psikolojik şiddet yoğun olarak deneyimlenmektedir. Gençler flört şiddetini tanımakta, deneyimlemekte ancak yaşadıklarını flört şiddeti olarak konumlandıramamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the views and experiences of teenagers who have just graduated from high school, about dating and dating violence, and to understand the similarities and differences in these experiences. In this respect, it is questioned how teenage girls and boys experience dating and dating violence, what are the similarities and differences in their views and experiences, and how gender roles are reflected in their relationships. The study was created with a phenomenological paradigm and feminist theory was adopted. In-depth interview, which is a popular data collection method in qualitative research, was used. The participants in this study consists of 5 teenage girls and 5 teenage boys who graduated from high school in June 2021 and are studying for Higher Education Institutions Examination (YKS). Based on the teenagers' statements, codes and themes were created regarding their views on dating, their romantic relationship experiences, their way of explaining dating violence, and their dating violence experiences. Teenagers experience their first dating relationships in high school and through these relationships they form a self-image, meet their emotional and physical intimacy needs, and find the opportunity to open up. Teenage girls and boys take a critical stance against gender discrimination in their discourses but cannot fully display this egalitarian attitude in their emotional relationships. In particular, teenage boys have a sexist view of sexual intimacy. While physical violence is not experienced in dating relationships of teenagers, psychological violence is experienced intensely. Teenagers recognize and experience dating violence, but they cannot classify what they experience as dating violence.