Narrating ravishment in early modern English literature
Erken modern dönem İngiliz edebiyatında ravishment anlatısı
- Tez No: 759582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ETHAN JOHN GUAGLIARDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Erken modern İngilizce'sinde, ravishment, anlamı müphem bir kelime olup, cinsel ihlal veya kaçırma anlamlarını karşılayabilirdi. Bu tez, ravishment kelimesinin erken modern uygulamasına içre olan müphemlikten yola çıkarak, Edmund Spenser'ın The Faerie Queene (1590) şiirine, Thomas Middleton'ın The Lady's Tragedy (1611) oyununa, ve Shakespeare'in Venus and Adonis (1593) şiirine bakmaktadır, bu metinler üzerinden erken modern dönem İngiliz edebiyatındaki ravishment anlatılarına yoğunlaşmaktadır. Bu metinler, erkek bir saldırganın bir kadını baştan çıkarmaya çalıştığı, retorik iknada başarısız olunca da şiddete başvurduğu normatif erken modern ravishment anlatısından sapan anlatılar sunar. Bu metinlerde, bir kadın güneş tarafından hamile bırakılır, ölü bir kadın bedeni mezarından çıkarılır, ve bir kadın bir erkeğe, retoriğinin bir ravishment formuna dönüşmesi noktasına dek, kur yapar. Bu tez, marjinal ravishment anlatıları üzerinden, erken modern İngiliz edebiyatının, ravishment'ın normatif olmayan, gizil yollarla işleyebildiğini ortaya çıkardığını savunur. Tezin amacı, bu metinlerdeki ravishment formlarının özne, edimsellik, ve ravishment kavramlarını tartışmaya açtığını ve özneliğin sarsılmasına, ve kurulmasına, vasıta olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
In early modern English,“ravishment”was an ambiguous term that could mean sexual violation, or abduction. This thesis moves from the ambiguity inherent in the early modern application of“ravishment”to look at narratives of ravishment in early modern English literature, namely, The Faerie Queene (1590) by Edmund Spenser, Thomas Middleton's 1611 play The Lady's Tragedy, and Shakespeare's long poem Venus and Adonis (1593). These texts offer narratives of ravishment that diverge from the normative early modern narrative of ravishment where a male aggressor attempts to seduce a female, resorting to violence when rhetoric falls short of persuading her. In these texts, a female is impregnated by the sun, a dead female body is exhumed, and a female pursues a male through a rhetoric of seduction that becomes a form of ravishment in itself, respectively. Through these marginal narratives of ravishment, this thesis argues that narratives of ravishment in early modern English literature reveal the ways in which ravishment works in non-normative, implicit ways. This thesis attempts to show how the forms of ravishment in these texts become instrumental to an interrogation of the notions of subject, agency, and ravishment itself, in addition to leading to a destabilization, or construction, of subjectivities.