Development and evaluation of an online mentor training program in pre-service teacher education
Hizmet öncesi öğretmen eğitiminde çevrimiçi uygulama öğretmeni eğitimi programı geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 759601
  2. Yazar: GİZEM MUTLU GÜLBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU AKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, hizmet öncesi dil öğretmeni eğitimi programında çevrimiçi bir uygulama öğretmeni eğitim programı tasarlamayı, uygulamayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, çalışma üç aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada, öğretim elemanları, uygulama öğretmenleri ve öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamalarından beklentileri anket ve görüşmeler yoluyla araştırılmış ve buna göre bir eğitim programı tasarlanmıştır. İkinci aşamada, deney grubunda yer alan toplam sekiz uygulama öğretmenine eğitim programı uygulanmış, kontrol grubundaki diğer yedi uygulama öğretmeni ise olağan öğretmenlik uygulamalarına devam etmiştir. Programın etkisi, deney ve kontrol grubundaki uygulama öğretmeni ve öğretmen adayları ile eğitim öncesi ve sonrası yapılan görüşmeler ve uygulanan anketlerin karşılaştırılması yoluyla araştırılmıştır. Üçüncü aşamada ise deney grubundaki uygulama öğretmenlerinin tasarlanan eğitim programını iyileştirebilmek için değerlendirmeleri istenmiştir. Uygulama öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının cevaplarının analizi ve karşılaştırması, çevrimiçi uygulama öğretmeni eğitim programının rollerini anlamalarında ve de özellikle gözlem ve dönüt uygulamalarında olumlu değişikliklere yol açtığını göstermiştir. Ayrıca eğitim programına katılan uygulama öğretmenleri sunulan içerik ve görevlerden memnun kalmış, eğitimin uygulanmasıyla ilgili zamanlaması ve sunuş şekli açısından önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to design, implement and evaluate an online mentor training program in a pre-service language teacher education program. To this end, it consists of three phases. In the first phase, the expectations of university supervisors, mentors and student teachers from mentoring were investigated through questionnaires and interviews, which informed the content and design of the online mentor training program. In the second phase, the training program was implemented for a total of eight mentor teachers in the experimental group, whereas seven other mentors in the control group were engaged in usual practicum practices. The impact of program was investigated through the comparison of pre- and post-training interviews and surveys with two groups of mentors and their student teachers. In the third phase, the experimental group of mentors was asked to evaluate the designed training program for further improvement. The analysis and comparison of the responses given by the mentors and their student teachers showed that the online mentor training program made positive changes in mentors' understanding of their roles and especially in their observation and feedback practices. In addition, the mentors who participated in the training program were contented with the presented content and tasks and made suggestions related to the timing of implementation as well as the delivery mode of the training.