Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklarda işitsel patern tanıma terapi programının okuduğunu anlama becerisi üzerine etkileri
Effects of auditory pattern recognition training program on reading comprehension skills in children with special learning disabilities
  1. Tez No: 740514
  2. Yazar: CEREN GÜNGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KÜÇÜK CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) bireylerin normal zeka düzeyinde olmasına karşın yazılı anlatım, okuma veya matematik becerilerinin beklenenin veya yaşıtlarının altında olması olarak tanımlanmaktadır. ÖÖG`li kişilerde santral işitsel işlemleme (Sİİ) ve dil becerileri de etkilenir. Bu bireylerin okuma becerisinin kötü olması Sİİ ve frekans ayırt etme becerisindeki eksiklikler ile ilişkilendirilir. Bu çalışmada frekans patern ayırt etme becerisine spesifik bir işitsel terapi programı geliştirilmesi ve bunun okuduğunu anlama becerisi üzerine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ÖÖG tanısı almış 8-12 yaş arası toplam 30 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılar çalışma ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubuna dahil edilen 15 çocuk 4 hafta boyunca işitsel terapiye devam etmiş, kontrol grubundakiler ise terapi almamıştır. Bilinen işitme kaybı, orta kulak patolojisi, nörolojik bozukluk öyküsü veya ek engeli olan kişiler çalışmaya dahil edilmemiştir. İşitsel terapi programının içeriğinin oluşturulmasında PRAAT yazılımı kullanılmıştır. Oluşturulan 4 haftalık işitsel terapi programı haftada 2 kez 30 dakikalık seanslar halinde uygulanmıştır. Her iki gruptaki katılımcılar terapi programından önce ve sonra Frekans Patern Testi (FPT) ve Sesli Okuma Becerisi ve Okuduğunu Anlama Testi (SOBAT-II) ile değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaş ortlaması 9.9±1.2 olup, 15`i (%50) kızdı. Gruplar yaş, cinsiyet, bazal SOBAT-II ve FPT puanları açısından benzerdi. İşitsel terapi sonrasında deney grubunun SOBAT-II okuduğunu anlama (30.9 vs. 23, p=0.039), sağ kulak FPT (60 vs. 41.8, p=0.015) ve sol kulak FPT puan ortalamaları (62.6 vs. 40.4, p=0.004) kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek iken, terapi sonrası SOBAT-II sesli okuma puanı (60 vs. 48.6, p=0.086) açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterilemedi. Deney grubu kendi içinde terapi öncesi ve sonrası puanlara göre karşılaştırıldığında SOBAT-II okuduğunu anlama (23.6 vs.
Özet (Çeviri)
Background: Specific learning disability (SLD) is defined as the writing, reading or math skills of individuals with normal intelligence being lower than expected or their peers. Central auditory processing (CAP) and language skills are also affected in people with SLD. Poor reading skills of these individuals are associated with deficiencies in CAP and frequency discrimination capability. In this study, we aimed to develop a specific auditory therapy program for frequency pattern discrimination and to investigate its effect on reading comprehension skills. Materials and Methods: A total of 30 children aged 8-12 years with a diagnosis of SLD were included in the study. Participants were divided into two groups as study and control. While 15 children included in the study group continued auditory therapy for 4 weeks, the control group did not receive therapy. Those with known hearing loss, middle ear pathology, history of neurological disorder or additional disability were not included in the study. PRAAT software was used to create the content of the auditory therapy program. The created 4-week auditory therapy program was applied twice a week in 30-minute sessions. Participants in both groups were evaluated with the Frequency Pattern Test (FPT) and Aloud Reading Skill and Reading Comprehension Test (SOBAT-II) before and after the therapy program, and the results were compared. Results: The mean age of the individuals included in the study was 9.9±1.2 years and 15 (50%) of them were girls. The groups were similar in terms of age, gender, baseline SOBAT-II and FPT scores. While the SOBAT-II reading comprehension (30.9 vs. 23, p=0.039), right ear FPT (60 vs. 41.8, p=0.015) and left ear FPT mean scores (62.6 vs. 40.4, p=0.004) of the experiment group were significantly higher than the controls after auditory therapy, there was no statistically significant difference between the groups in terms of the post-training SOBAT-II reading aloud score (60 vs. 48.6, p=0.086). When the experimental group was compared in itself according to the scores before and after the theraphy, a statistically significant increase was found in SOBAT-II reading comprehension (23.6 vs.