7-12 yaş arası özgül öğrenme güçlüğü yaşayan bireylerde hareket eğitimi programının etkilerinin gelişimsel açıdan incelenmesi
Developmental investigation of the effects of movement education program in individuals with specific learning disabilities between the ages of 7-12
  1. Tez No: 908283
  2. Yazar: ALİYE BAYRAMKULYYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKKOYUN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma; özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış 7-12 yaş aralığındaki çocukların motor gelişimlerini incelemek, bu tanıya göre düzenlenen hareket eğitimi programının etkilerini görmek ve öğrenme güçlüğüyle motor gelişim alanı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Konya ili Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olan Meram ilçesinde yer alan özel bir özel eğitim merkezinde eğitim gören 7-12 yaş aralığında özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış çocuklarda uygulama ve ölçüm yapılmıştır. Bu çalışmada öğrenme güçlüğü tanılı çocuklara 4 haftalık hareket eğitimi verilmiştir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Gesell Gelişim Figürleri Testi, CogniBoard, Flamingo Denge Testi, Yıldız Yer-Yön Testi ve Parmak-Burun Testi uygulanmıştır. Araştırmanın analizinde Wilcoxon testi ve frekans analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların %53,8'i erkek, %46,2'si kız çocuklarından oluşmaktadır. Gesell gelişim testinde ön test ve son test arasında anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu görülmektedir. CogniBoard motor performans değerlerinde ön test ve son test arasında anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu görülmektedir. Flamingo denge testi (gözler açık) ön test ve son test arasında anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu görülmektedir. Flamingo denge testi (gözler kapalı) ön test ve son test arasında anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu görülmektedir. Yıldız denge testi ön test ve son test arasında anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu görülmektedir. Burun parmak testi ön test ve son test arasında anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu görülmektedir. Araştırmamız doğrultusunda ülkemizde kısıtlı kaynak bulunduğu için öğrenme güçlüğü tanılı çocukların seviyesine uygun hareket eğitimi programının geliştirilmesinin önem taşıdığı ve sonraki araştırmalara kaynak oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the motor development of children between the ages of 7-12 diagnosed with specific learning disabilities, to see the effects of the movement education program organized according to this diagnosis, and to determine the relationship between learning disabilities and motor development. Applications and measurements were made in children between the ages of 7-12 who were diagnosed with specific learning disabilities and who were studying in a private special education center in Meram district of Konya province, which is affiliated to the Directorate of National Education. In this study, 4-week movement training was given to children diagnosed with special learning disability. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. Personal Information Form, Gesell Developmental Figures Test, CogniBoard, Flamingo Balance Test, Star Place-Adirection Test and Finger-Nose Test were used as data collection tools. Wilcoxon test and frequency analysis were used to analyze the study. Of the children who participated in the study, 53.8% were boys and 46.2% were girls. There was a significant difference between the pre-test and post-test in the Gesell development test. There was a significant difference between pre-test and post-test in CogniBoard motor performance values. There was a significant difference between the pre-test and post-test in the Flamingo balance test (eyes open). There was a significant difference between the Flamingo balance test (eyes closed) pre-test and post-test. There is a significant difference between the pre-test and post-test of the star balance test. There was a significant difference between the pre-test and post-test of the nose finger test. In line with our research, since there are limited resources in our country, it is thought that the development of a movement training program suitable for the level of children diagnosed with learning disability is important and can be a source for future research.