Bilgi teknolojilerine dönük eleştirel bir değerlendirme; İnterdisipliner bir perspektif
A critical evaluation of information technologies; an interdisciplinary perspective
- Tez No: 900442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİRİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İçinde yaşadığımız modern dünyanın giderek problematik bir durum arz etmeye başlayan bilimsel- teknolojik paradigmaları içerisinde insanoğlunun rolü, etkinliği ve eyleyiciliğinin (human agency) giderek törpülendiği, bireysel ve toplumsal olarak çok boyutlu bir dönüşümün gerçekleştiği sanal bir dünya anlayışını ve konjonktürünü benimsemeye doğru hızlı bir şekilde ilerlemekteyiz. Çeşitli interdisipliner alanlarda gerçekleştirilen araştırmaların sonuçları teknolojinin insanoğlunun bütün bir antolojisi üzerindeki çok boyutlu ve çok katmanlı etkilerinin olduğunu göstermiş ve söz konusu araştırma sonuçları çeşitli bilimsel ve filozofik platformlarda ortaya konulmuştur. Özellikle nöro-bilim, nöro-eğitim ve nöro-pedagoji alanlarında giderek artan bir biçimde gerçekleştirilen interdisipliner araştırmalarla birlikte söz konusu araştırmaların sonuçlarının ortaya koydukları çeşitli bilgi bulgu ya da verilerden esinlenerek genel anlamda her türden teknolojik araç ve gereçleri özel anlamda da sanal ortam teknolojilerini gerek eğitim-öğretim ortamlarında gerekse yaşamımızın diğer alanlarında daha doğru ve sağlıklı bir biçimde ve yenilikçiliğin esas alındığı bir perspektifle, problem çözme ve eleştirel yaklaşımların da göz önünde bulundurularak çeşitli çözüm yollarının aranarak kullanılmasına vurgu yapılmıştır. Çoğunlukla genç kullanıcıların tercih ettiği dijital platformlarda, sanal ortam teknolojilerinin kullanım biçimi maalesef problematik bir durum ile karakterize edilip, kontrol edilemezliğe doğru yol almaktadır; başka bir deyişle 21. yüzyılın sanal ortam teknolojilerinin yol açtığı küresel konjonktür içerisinde başta erişkinler olmak üzere çeşitli kesimlerde ortaya çıkan çeşitli davranış bozuklukları, fiziksel, zihinsel sorunlar ile mücadele edilmesi, teknolojik araç ve gereçlerin daha doğru ve sağlıklı kullanılmasına dönük bir bilincin ya da farkındalığın ortaya konulması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı yukarıda da değinildiği üzere 21. yüzyılın teknolojik paradigmaları içerisinde giderek problematik bir durum arz eden sanal ortam teknolojilerinin daha sağlıklı ve doğru bir biçimde kullanılmasına dönük bir farkındalığın interdisipliner bir perspektifle ortaya konulmasına katkıda bulunmaktır; çalışmanın dayandığı metodoloji, kaynak taraması çerçevesi içerisinde çeşitli kavramsal postulatlardan da yararlanılarak karma bir yöntemin bir takım araç, gereç ve kriterleri ile tanımlanan bir karma metodolojidir .
Özet (Çeviri)
Within the rapidly advancing scientific-technological paradigms of the modern world we live in, we are rapidly beginning to adopt the paradigm of a virtuality in which human agency is gradually being eroded and a multidimensional transformation takes place, both individually and socially. In recent years, in the search and tendency to feel the necessity of adopting a critical approach to such a global conjuncture, it has been revealed in various scientific and philosophical circles with an overemphasis that technology has multidimensional and multilayered effects on the entire anthology of human beings, with research carried out by various research institutions in the world, especially in the field of neuroscience. This study has been conducted through within the context of various findings or data revealed by the results of these researches, especially in the fields of neuroscience, neuro-education and neuro-pedagogy, together with the interdisciplinary researches, all kinds of technological tools and equipment in general, and virtual environment technologies in particular, in a more accurate and healthy way both in educational environments and in other areas of our lives, with an emphasis on innovation, with an emphasis on problem solving and critical approaches. In digital platforms, mostly preferred by adults, the way of using virtual media technologies unfortunately leads to uncontrollability characterized by a problematic situation; In other words, in the global conjuncture caused by the virtual environment technologies of the 21st century, it has become necessary to combat various behavioral disorders, physical and mental problems that occur in various sections of society, chief among them adolescents, and to put forward a consciousness or awareness towards the use of technological tools and equipment to be cultivated in a more accurate and healthy way. The aim of this study, as mentioned above, is to contribute to the cultivation of an awareness to be adopted for a healthier and more accurate use of virtual environment technologies, which is increasingly becoming problematic day by day in the technological paradigms of the 21st century, from an interdisciplinary perspective; The methodology on which the study is based is a mixed methodology defined by a set of tools, materials and criteria of mixed methods by making use of various conceptual postulates within the framework of literature review.