How innovative work behavior stages influence team innovation performance: Impact of leadership and team characteristics
Yenilikçi davranış aşamaları takım inovasyon performansını nasıl etkiliyor: Liderlik ve ekip özelliklerinin etkisi
- Tez No: 759667
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU TÜRKER ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Artan rekabete paralel olarak, çalışma ekiplerinde yenilikçi davranışı (YD) teşvik etmek, liderlerin uzun vadeli kurumsal performans ve hayatta kalmalarını sağlamak için kritik bir görev olarak görülüyor. Bununla birlikte, hem uygulayıcılar hem de araştırmacılar, YD'nin hangi aşamasının – Fikir Keşfi, Fikir Üretme, Fikir Geliştirme ve Fikir Uygulaması – özellikle yeniliği teşvik etmek için uygun olduğuyla giderek daha fazla ilgileniyorlar. Mevcut çalışmanın amacı, yenilikçi projelerde her bir aşamanın takım inovasyon performansını (TİP) etkileyip etkilemediğini ve ne ölçüde etkilediğini araştırmaktır. Ayrıca, çalışma çift yetenekli (serbest bırakan liderlik davranışı, sınırlandıran liderlik davranışı, bağlayıcı liderlik davranışı) ve dönüşümcü liderliğin aracılık etkilerinin yanı sıra güvenin ve takım bağlılığının YD aşamaları ve TİP arasındaki bağlantı üzerindeki düzenleyici etkisini analiz etmektedir. Önerilen hipotezler, çeşitli 254 Kuruluşa ait bir inovasyon projesi sırasında bir takımda aktif olarak yer alan toplam 322 çalışandan oluşan bir örneklemden elde edilen bir anket verisi üzerinde test edilmiştir. Çalışmanın bulguları, yenilikçi davranışın tüm aşamalarının TİP ile pozitif bir ilişkisi olduğunu ortaya koymaktadır; tüm bunların arasında, Fikir Geliştirme, TİP üzerinde en güçlü etkiye sahiptir. Ayrıca, çalışma, fikir keşfi ve TİP arasındaki bağlantıya çift yetenekli liderlik (serbest bırakan liderlik davranışı) tarafından daha güçlü bir şekilde aracılık edilirken, dönüşümcü liderliğin fikir üretme ile TİP, fikir geliştirme ve TİP ve fikir uygulama ve TİP arasındaki bağlantı üzerinde en yüksek aracılık etkisine sahip olduğunu doğrulamaktadır. Ek olarak, sonuçlar hem güvenin hem de takım bağlılığının fikir geliştirme ve fikir uygulama aşamalarında TİP üzerinde pozitif yönde arttırıcı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, TİP'yi tetiklemek için uygun bir liderlik tarzının benimsenmesinin kritik olduğunu ve YD'nin aşamalarının, liderliğin bu sürece etkisi doğrultusunda düşünülmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In line with the growing competition, encouraging innovative work behavior (IWB) at work teams has been viewed as a critical task for leaders to ensure long-run organizational performance and survival. However, both practitioners and researchers are increasingly interested in which stage of IWB – Idea Exploration, Idea Generation, Idea Championing and Idea Implementation – is particularly relevant for stimulating innovation. The purpose of current study is to investigate whether and to what extent each stage affects the team innovation performance (TIP) at the innovative projects. Moreover, the study analyzes the mediating impacts of ambidextrous (opening, closing and connecting behavior) and transformational leadership as well as the moderating impact of trust and team cohesiveness on the link between IWB stages and team innovation performance. The proposed hypotheses were tested on a survey data obtained from a sample of 322 workers who actively involved in a team during an innovation project belonging diverse 254 Organizations. The findings of study reveal that all the stages of IWB has a positive relation with TIP; among all, idea championing has the strongest impact on TIP. Moreover, the study confirms that while the link between idea exploration and TIP is mediated more strongly by ambidextrous leadership (opening leadership behavior), transformational leadership has the highest mediating effect on the link between idea generation and TIP, idea championing and TIP, and idea implementation and TIP. Additionally, the results shows that both trust and team cohesiveness have positive moderating effects on TIP during idea championing and implementation. These findings show that adopting an appropriate leadership style is critical to trigger TIP and the stages of IWB must be thought in line with the impact of leadership on this process.