The effect of perceived cultural adoption on dehumanization of refugees in honor culture
Onur kültüründe, algılanan kültürel benimsemenin mültecilerin insanlıktan çıkarılmasına etkisi
- Tez No: 759679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR SOYLU YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mülteciler sıklıkla ev sahibi topluluklar tarafından insanlıktan çıkarılmakta ve bu, olumsuz gruplar arası sonuçlar doğurmaktadır. Mevcut araştırmada insanlıktan çıkarmanın potansiyel bir nedeni araştırdım: algılanan kültürel benimseme. Ayrıca, değer temelli yaklaşımdan yola çıkarak, mültecilerin insanlıktan çıkarılmasında onurla ilgili değerlerin rolünü inceledim. İki çalışma yürüttüm. Çalışma 1 (N = 397), onur atıflarına baz alarak, mültecilerin çoğunluk kültürünü benimsediği algısının, mültecilerin insanlıktan çıkarılmasını kısıtladığını ve sonuç olarak, mültecilere yönelik olumsuz tutumları, kolektif eylem eğilimlerini ve mülteci karşıtı politika desteğini azalttığını gösterdi. Bu etki yalnızca mültecilerin çoğunluk kültürünü benimsemesini isteyen çoğunluk üyeleri için geçerliydi. Çalışma 2 (N = 322) bu etkiyi deneysel bir desenle tekrarladı ve algılanan özdeşleşmenin ilişkideki aracı rolü inceledi. Genel olarak bulgular onur atıfları gibi insanlıktan çıkarmanın potansiyel kültürel ifadelerini kullanarak, algılanan kültürel benimsemenin çoğunluğun mültecileri insanlıktan çıkarmasında etkili bir faktör olduğunu gösterdi. Bulguların teorik ve pratik sonuçları tartıştım.
Özet (Çeviri)
Refugees are often dehumanized by host societies creating negative intergroup consequences. In current research, I investigated a potential cause of dehumanization: perceived cultural adoption. Moreover, drawing from value-based approach to dehumanization, I examined the role of honor related values in dehumanization of refugees. I conducted two studies. Study 1 (N = 397) showed that the perception that refugees are adopting the majority culture prompted higher honor attributions to refugees, and consequently attenuated negative attitudes, collective actions tendencies against refugees and anti-refugee policy support. This effect was only true for majority members that wished refugees to adopt majority culture. Study 2 (N = 322) replicated this effect with an experimental design and examined the mediating role of perceived identification. Overall, by employing potential cultural manifestations of dehumanization such as honor attributions, the findings displayed that perceived cultural adoption was influential in the majority's dehumanization of refugees. Theoretical and practical implications of the findings are discussed.