Public safety, poverty, and inequality
Kamu güvenliği, fakirlik ve eşitsizlik
- Tez No: 759695
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN ELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu tez devletin suç karşısında yaptığı kamu güvenliği harcamalarının milli gelir ve eşitsizlik ile nasıl şekillendiğini araştırmaktadır. Bu konu hakkındaki literatür halihazırda hem teorik hem de ampirik pek çok çalışma ile oldukça gelişkindir. Bu çalışma devletin suça karşı savaşmadaki motivasyonuna ve devletin amaç fonksiyonunun seçilmesine var olan literatürden farklı bir yönden yaklaşmakta. Çoğu çalışmada devletin amaç fonksiyonu suçu da barındıran bir beklenen sosyal refah fonksiyonudur. Bu tezde, devletin esas olarak suç faalityetinin topluma vereceği potansiyel zararın, gerçekleşecek olan beklenen zarardan bağımsız olarak minimize etmesi gerektiğini, aksi takdirde suçun neden olduğu yeniden dağıtımın legalize edilmiş olacağını ve bu durum egemenlik konseptinin felsefesiyle çelişmekte olduğunu tartışıyorum. Bu çalışmada, bu yaklaşımı kullanarak teorik bir model kurup çözüyorum ve ilk olarak, suç oranı ve suçun ekonomik değerinin farklı hareket ettiğini gösteriyorum. Sonrasında devlete, suçun bir yeniden dağıtım mekanizması olarak devrede olmadığı ve tüm suç girişimlerinin başarılı olduğu taktirde ortaya çıkacak olan toplulaştırılmış refah kaybı olarak tanımlanan suçun potansiyel zararının minimize edildiği bir optimizasyon problemi çözdürüyorum. Modelin çözümü, her ne kadar suç oranı ve suçun ekonomik değeri gelir eşitsizliği değiştikçe değişse de, devletin kamu güvenliği harcamalarının eşitsizlikten etkilenmediği, gelir arttıkça ise güvenlik harcamalarının da arttığı sonucunu üretiyor. Son olarak ampirik analiz için 54 ülke ve 3 yıldan oluşan panel veri kullanıyorum ve regresyon sonuçları modelin sonuçlarını doğruluyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how the optimal government response to criminal activity is shaped by national income and inequality in the manner of public safety expenditures. The literature on this issue is already well established with both theoretical and empirical studies. This thesis puts a different approaches on the government's motivation behind fighting against crime from the existing literature on choosing the government's objective function. In many of the studies, the government's objective is to maximize expected social welfare involving criminal activity. In this thesis, I argue that what a government should do is to consider the potential harm from the criminal activity, regardless to what is its expected realization. Otherwise, redistribution effect of criminal activity is legalized, which strictly contradicts with the philosophy behind the concept sovereignty. I create a theoretical model and solve it using this approach, and first show that crime and criminal attempts act differently in response to inequality. Then, I let the government solve an objective function in which the government minimizes the potential harm from the criminal activity, which is defined as the aggregate utility loss in case of all the criminal attempts are successful, and the criminal activity is not taken into account as a redistribution mechanism. Solution to the problem shows that even if crime and the harm from criminal activity changes in inequality, public safety expenditure does not change in inequality while higher income causes higher expenditure. As the last I use a panel data consisting of 54 countries and 3 years to conduct an empirical analysis whose results support the theoretical model.