The correlation between urban green space and women's quality of life case study: AL-Beyda city
Kentsel yeşil alan ile kadın yaşam kalitesi arasındaki ilişki: örnek AL-Beyda, Libya
  1. Tez No: 759698
  2. Yazar: SALLEEMAH AHMED ALI ABD ALRAHEEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AYDIN YÖNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Genel olarak yaşam kalitesi, toplumların gelişimini yansıtan en önemli göstergelerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, dünya çapındaki hükümetler ve araştırmacılar, topluluklar için daha iyi bir yaşam kalitesini sağlayabilecek faktörleri araştırıyor. Birçok çalışma, kentsel yeşil alan mevcudiyeti ile oradaki kentlilerin yüksek yaşam kalitesi oranları arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Bu araştırmaların çoğu, erişilebilirlik ve yeşil kamusal alanların kalitesini, mevcudiyetin yanı sıra bölge sakinlerin refahı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan diğer iki önemli faktör olarak tanımlamaktadır. İnsanların yaşam kalitesini ve kentsel yeşil alanı tartışan çeşitli literatür olmasına rağmen, bunlardan birkaçı bu konudaki cinsiyet farklılıklarına odaklanmıştır. Bu nedenle, bu çalışma, yeşil kamusal alan mevcudiyeti, kalitesi ve erişilebilirliği ile ilgili olarak kadınların yaşam kalitesi üzerine odaklanmıştır. Libya'nın AL-Beyda kentinde 18-65 yaş arası kadınlar için sosyal, zihinsel ve fiziksel sağlık göstergelerine odaklanılmıştır. Çalışmada, çalışmayla ilgili tüm yönleri araştırmak için karma yöntem yaklaşımı kullanmıştır. Yapılan analizler sonucunda tüm şehirde kadınların kullanabileceği tek bir kamusal yeşil alan olduğu belirlenmiştir. Alan çalışması kapsamında yapılan anket ve görüşmelere 700'den fazla kadın katılmıştır. AL-Beyda şehrinde kadınların erişebileceği ve kullanabileceği tek bir park olması yeşil kamusal alan eksikliğini göstermektedir. Çalışma, şehirlerdeki kamusal yeşil alan eksikliğinin kadınların zihinsel ve fiziksel sağlıkları açısından yaşam kalitelerini etkileyebileceğini vurgulamaktadır. Bununla birlikte, sosyal sağlık, toplulukların kültür ve koşullarına daha fazla bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
In general, quality of life is considered one of the most important indicators reflecting communities' development. Therefore, governments and researchers around the world investigate the factors that could provide a better life quality for communities. Many studies demonstrate the correlation between urban green space availability and the high rates of (QOL) for citizens. The majority of these researches identified accessibility and the quality of green public places as the other two key factors, along with availability, that has a significant impact on residents' wellbeing. Although there is a wide range of literature on the topic of urban green space and people's quality of life, only a few of them focused on gender inequalities in this area. Therefore, this study focused on health and quality of life of women in connection to the quantity, quality, and accessibility to green public spaces. Concentrating on indices of social, mental, and physical health for women in the age range of 18 to 65 in AL-Beyda city in Libya. To examine all the factors that are connected to the study, a mixed-methods technique was adopted. More than 700 women took part in both the interviews and the questionnaires for this study. As only one park in AL-Beyda city is accessible to women, our investigation revealed a dearth of green public places. The study underlines that women's quality of life, including their mental and physical health, may be impacted by the lack of public green space in cities. Nevertheless, social health can be more tied to communities' culture and circumstances.