Examining sense of community in an online course in a COVID-19 semester: A case study
Çevrimiçi bir derste topluluk duygusunun incelenmesi: COVID-19 döneminde bir vaka çalışması
  1. Tez No: 759709
  2. Yazar: GÖZDE NUR DOĞUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLER ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu vaka çalışmasının amacı, tamamen çevrimiçi bir derste topluluk duygusunun gelişimini anlamak ve ders öğelerinin topluluk oluşturma süreçlerini nasıl desteklediğini incelemektir. Öğrencilerin topluluk algısını ve ders öğelerinin topluluk oluşturma süreçlerindeki rolünü derinlemesine anlamak için araçsal vaka çalışması araştırma deseni kullanılmıştır. COVID-19 pandemi döneminde acil uzaktan öğretim dönemini (Bahar 2020) takip eden ilk çevrimiçi dönemde verilen bir ders, amaçlı kritik örnekleme yöntemi kullanılarak“araçsal”vaka olarak belirlenmiştir. Üç veri seti toplanmıştır: dönem sonunda SCI-2 anketi ve dönem ortasında ve dönem sonunda yarı yapılandırılmış görüşmeler. Bulgular, dört topluluk unsurunun, pekiştirme, etki, üyelik ve paylaşılan duygusal bağlantı, değişen derecelerde de olsa bu derste ortaya çıktığını göstermiştir. SCI-2 anketi sonuçları da nitel verilerle tutarlıdır. Nitel veriler ayrıca çevrimiçine uyarlanan ders öğelerinin topluluk oluşturma süreçlerini desteklediğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this case study was to understand the development of sense of community in a fully online course and examine how the course elements supported the community-building processes. The instrumental case study design is used in order to deeply understand students' sense of community built in the course and the role of course elements in the community-building processes. The case was selected using purposeful critical sampling since the course was offered in the first online semester following the emergency remote teaching period (Spring 2020) in the COVID-19 pandemic era. Three datasets were collected: the SCI-2 survey at the end of the semester, and semi-structured interviews at mid-semester and at the end of the semester. The findings showed that the four community elements, reinforcement, influence, membership, and shared emotional connection, were all present in this course, although with varying degrees. The SCI-2 results were consistent with the qualitative data. The qualitative data also showed that the adapted course elements for online modality supported the community building processes.