Tünel kalıp ve ahşap kalıp yapı uygulamalarının iş güvenliği yönünden incelenmesi ve fine-kinney metodu ile risk analizi
Investigation of tunnel formwork and wooden formwork construction applications in terms of occupational safety and risk analysis with fine-kinney method
- Tez No: 759716
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL CEYHUN SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
İnşaat sektörü iş sağlığı ve güvenliği açısından çeşitli riskler içermektedir. Özellikle kalıp aşamasındaki riskler ise hayati önem taşımaktadır. Büyük çaplı konutların inşaat süreçlerinde genellikle tünel kalıp ve ahşap kalıp uygulamaları vardır. Bu çalışmada, Elâzığ ilinde yapımı devam eden büyük çaplı konut şantiyelerindeki Tünel kalıp ve Konvansiyonel kalıp uygulamaları incelenerek iki kalıp sisteminin karşılaştırılması yapılmıştır. Tünel kalıp ve ahşap kalıp ekiplerinin maruz kalabileceği tüm tehlike kaynakları tespit edilmiştir. Tespit edilen tehlikeler için Fine-Kinney risk analizi yapılarak olası riskleri kontrol altında tutmaya yönelik önlem ve tavsiyeler belirtilmiştir. Büyük çaplı inşaatların tamamlanma sürecinin oldukça kısa olması, birçok imalat kalemlerinin aynı anda çalışmaya başlamasına, inşaat sürecindeki işlerin olması gerekenden daha hızlı yapılmasına sebep olduğu görülmüştür. İş süreçlerinin hızlı ilerlemesi, kalıp ekiplerinin çalışma alanlarındaki tehlikeye maruz kalma sıklıklarında değişikliğe sebebiyet verdiği, bu sebeple risk değerlendirme süreçlerinde frekans değerinin, riskin önlem düzeyini belirlemede ayırt edici değişken olduğundan hesaba katılmasının önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction industry contains various risks in terms of occupational health and safety. Especially the risks at the mold stage are of vital importance. In the construction processes of large-scale residences, there are generally tunnel formwork and wood formwork applications. In this study, Tunnel formwork and Conventional formwork applications in large-scale residential construction sites in Elazig province were examined and a comparison of the two formwork systems was made. All sources of danger to which tunnel formwork and wood formwork crews may be exposed have been identified. Fine-Kinney risk analysis was performed for the identified hazards, and precautions and recommendations for keeping possible risks under control were specified. It has been observed that the completion time of large-scale constructions is quite short, causing many production items to start working at the same time, and the works in the construction process to be done faster than they should be. It has been determined that the rapid progress of work processes causes a change in the frequency of exposure of mold teams to danger in their work areas, therefore it is important to take into account the frequency value in risk assessment processes, as it is the distinguishing variable in determining the level of prevention of risk.s