Production of intermetallic reinforced metal matrix composites via in-situ reactions
İntermetaliklerle takviye edilmiş metal matrisli kompozitlerin yerinde reaksiyon yoluyla üretimi
- Tez No: 75972
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
öz INTERMETALİKLERLE TAKVİYE EDİLMİŞ METAL MATRİSLİ KOMPOZİTLERİN YERİNDE REAKSİYON YOLUYLA ÜRETİMİ Önal Kıvılcım Yüksek Lisans, Metaluıji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof Dr. Tayfur Öztürk Haziran 1998, 63 sayfa Bu çalışmada yerinde reaksiyonlar yoluyla arametallerle takviye edilmiş metal matrisli kompozit malzemelerin üretim olanakları incelenmiştir. Bu amaçla, tabakalı Al-Fe(Y) ve Al-Ti levhalar sıcak presleme yöntemiyle üretilmiştir. Haddelenen tabakalı yapılar, 550-6 10°C aralığında farklı sıcaklıklarda uzun süreli ısıl işleme tabi tutulmuştur. Bulgular, Al-Fe(y) numunelerinde Al3Fe ve AlsFe2 intermetaliklerinin; Al-Ti numunelerinde ise AI3Tİ ve AI23Tİ9 yapılarının oluştuğunu göstermektedir. Çalışma, Al-Fe(y) plakalardaki büyümenin "d = 580.85 106 exp
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF INTERMETALLIC REINFORCED METAL MATRIX COMPOSITES VIA IN-SITU REACTIONS önaL Kıvılcım M.S., Department of Metallurgical and Materials Engineering Supervisor: Prof Dr. Tayfur öztürk June 1998, 63 pages This study examines the possibility of producing intermetallic reinforced metal matrix composites via in-situ reactions. For this purpose, multilayers of Al-Fe(y) and Al-Ti are produced by hot-pressing. Products are then deformed by rolling and subjected to prolonged heat treatments at temperatures between 550-6 10°C. Reaction products are identified as A^Fe and Al5Fe2 in Al-Fe(y) composites, and as Al3Ti and AI23Tİ9 in Al-Ti composites. The growth kinetics is described as "d = 580.85 106 exp