İki yıllık pandemi döneminde palyatif göğüs hastalıkları kliniğine yatırılan hastaların mortalitesine pandeminin etkisinin değerlendirilmesi; 4 yıllık geriye dönük kesitsel çalışma
Evaluation of the effect of the pandemic on the mortality of patients admitted to the palliative chest diseases clinic during the TWO-year pandemic period; 4-YEAR retrospective cross-sectional study
- Tez No: 759729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ORUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş: Palyatif Bakım Üniteleri, pandemi öncesinde son dönem hastaların hastanede süreci geçirmesi için başavuru merkezleri olarak tercih edilmekteydi. Pandeminin ilk dönemlerinde Covid-19 enfeksiyonu bulaş riski nedeniyle, palyatif bakım gereken hastaları olan aileler, hastalarının son dönemki süreçlerini çoğunlukla evde geçirmelerini tercih etmişlerdir. Pandeminin 2. yılında artan Covid-19 enfeksiyonu sebebiyle Palyatif Bakım Üniteleri'nde de son dönem ve Covid-19 enfeksiyonu olan hastalara bakmak üzere çeşitli düzenlemeler yapıldı. Pandemi öncesi dönemde ve pandemi döneminde palyatif bakım hastalarında mortalitenin nasıl değişim gösterdiği ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Amaç: Çalışmamızda, pandeminin 2 yılı ile pandemi öncesi 2 yıllık süreçteki mortalitenin karşılaştırılması ve pandeminin, palyatif bakım ünitesi hastalarının mortalitesini nasıl etkilediğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Geriye dönük gözlemsel ve kesitsel çalışma, pandemi öncesi 10 Mart 2018-10 Mart 2020 ve pandemi dönemi 11 Mart 2020 ve 11 Mart 2022 arasında göğüs hastalıkları eğitim ve araştırma dal hastanesinde 72 yataklı palyatif bakım ünitesinde yapıldı. Hastane bilgi yönetim sisteminden yatan hastaların yaş ve cinsiyetleri, hastaların tanıları ve mortaliteleri kayıt edildi. Hastaların verileri, pandemi öncesi ve pandemi dönemi olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya, pandemi öncesi 843, pandemi dönemi 2636 olmak üzere toplam 3479 hasta alındı. Pandemide 59 Covid-19 tanılı hasta palyatif bakım ünitesinde tedavi gördü ve 15'i (%25.4) vefat etti. Hastaların demografik özellikleri ve majör yatış nedenileri karşılaştırıldı. Pandemide hastaların erkek cinsiyet dağılımının, Kronik Obstrüktüf Akciğer Hastalığı (KOAH) eşlik etme oranı ve mortalitenin pandemi öncesi yıla göre anlamlı olarak azaldığı görüldü. Çalışma dönemlerinde yaşayan ve ölen hastaların demografik özellikleri ve majör yatış nedenleri karşılaştırıldı ve benzer bulundu. Sonuç: Pandemi döneminde palyatif bakım hastalarının mortalitesinin artmadığı, Covid-19 tanısı alan hastaların mortalitelerinin genel palyatif bakım ünitesinden daha az olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Palliative Care Units were preferred as referral centers for end-stage patients before the pandemic. Due to the risk of transmission of Covid-19 infection in the early stages of the pandemic, families with patients who needed palliative care mostly preferred their patients to spend their last period at home. Due to the increasing Covid-19 infection in the 2nd year of the pandemic, various arrangements were made in the Palliative Care Units to care for patients with recent and Covid-19 infections. Information on how mortality changes in palliative care patients in the pre and pandemic period is limited. Objective: In our study, we aimed to compare the mortality in the 2nd year of the pandemic and the 2-year period before the pandemic and to investigate how the pandemic affects the mortality of palliative patients. Materials and Methods: The retrospective observational and cross-sectional study was conducted in a 72-bed palliative care unit in a chest diseases training and research branch hospital between March 10, 2018 and March 10, 2020 before the pandemic and between March 11, 2020 and March 11, 2022 during the pandemic period. Age and gender of hospitalized patients, diagnoses and mortality of patients were recorded from the hospital information management system. Patients' data were compared as pre and pandemic period. Results: A total of 3479 patients, 843 before the pandemic and 2636 during the pandemic period, were included in the study. In the pandemic, 59 patients diagnosed with Covid-19 were treated in the palliative care unit, and 15 (25.4%) died. The demographic characteristics of the patients and the major reasons for hospitalization were compared. It was observed that the male gender distribution of the patients, the rate of accompanying Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) and mortality were significantly reduced compared to the year before the pandemic. Demographic characteristics and major hospitalization reasons of patients who lived and died during the study periods were compared and found to be similar. Conclusion: It was seen that the mortality rates of palliative care patients did not increase as expected during the pandemic period, and the mortality rates of patients diagnosed with Covid-19 were lower than the general palliative care unit mortality.