Nurettin Topçu'nun 'Ahlak eğitimi' üzerine bir inceleme
A review of Nurettin Topçu's 'Moral education'
  1. Tez No: 759731
  2. Yazar: YUSUF ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
“Nurettin Topçu'nun Ahlak Eğitimi Üzerine Bir İnceleme”başlıklı bu tez, bir yandan Nurettin Topçu'nun ahlak eğitimi konusundaki düşüncelerini ortaya koymayı bir yandan da ahlak eğitiminin önemli yönlerine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. İlk önce ahlak, eğitim ve ahlak eğitimi kavramlarına ilişkin yaygın tanım ve görüşler ele alınarak Topçu'nun“ahlak eğitimi”anlayışının karşılaştırılacağı arka plan belirlenmiştir. Daha sonra Topçu'nun eğitimle ilgili görüşlerinin özeti niteliğindeki“Türkiye'nin Maarif Davası”adlı eseri üzerinde durularak O'nun“ahlak”,“eğitim”,“öğretmen”,“öğrenci”ve“okul”kavramlarına yüklediği özel anlamlara netlik kazandırılmıştır. Tezin devamında Topçu'nun başka eserlerine ve yazılarına başvuruyla O'nun“ahlak eğitimi”anlayışına açıklık getirilmiş ve Topçu'nun görüşleri çerçevesinde ahlak eğitiminin önemli yönlerine dair kısa değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“An Analysis on Nurettin Topçu's Moral Education”, aims to reveal Topçu's thoughts on moral education and to draw attention to the important aspects of moral education. First, the common definitions and views on the concepts of morality, education and moral education were discussed and the background to which Topçu's understanding of“moral education”would be compared was determined. Then, the specific meanings he attributed to the concepts of“morality”,“education”,“teacher”,“student”, and“school”were clarified by emphasizing the work titled“Turkey's Education Case”, which is a summary of Topçu's views on education. In the following sections of the thesis, Topçu's understanding of“moral education”was clarified by referring to various works and writings belonging to Topçu and his commentators, and brief evaluations were made on the important aspects of moral education within the framework of Topçu's views.