Digitalization and its impact on the economy in wake of blockchain technology
Blokzincir teknolojisi sonrasında dijitalizasyon ve ekonomiye etkisi
  1. Tez No: 759732
  2. Yazar: ALİ MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ÖZCANLI IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
En yeni dijital teknolojilerden biri olan Blokzincir (BZ) teknolojisi, ekonomik faaliyetlerde üretim ve tüketim tercihleri ile pazarlama faaliyetleri açısından son derece dönüştürücü ve güçlendirici bir role sahiptir. Ancak tüketicilerin BZ teknolojilerine aşinalığı ve algısı literatürde iyi çalışılmış bir konu değildir. Bu tezde, BZ teknolojilerinin tüketiciler tarafından kullanılabilirliğini ve bilinirliğini belirlemek hedeflenmiştir. İlgili literatür taranarak, BZ teknolojilerinin tüketici davranışı üzerindeki etkilerini analiz etmek için bir model tasarlanmıştır. Olası etkiler modelde dört boyutta tanımlanmıştır; belirsizliği giderme boyutu, çözüm aracı olma ve güvenilirlik boyutu, aracılık boyutu, yaratıcılık ve yenilikçilik boyutu ve veri yönetimi boyutu, ekoloji ve dijital ekonomi boyutu. Bu boyutlarda BZ teknolojilerinin tüketiciler üzerindeki etkilerini test etmek bir anket oluşturulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim ve kıdemi açısından; BC tabanlı teknolojilerin herhangi bir boyutta uygulanmasında önemli bir farklılaşma yoktur. Ancak literatürü doğrular şekilde katılımcıların iş pozisyonları ve BZ teknolojileri hakkındaki bilgileri BZ teknolojilerini kullanmalarında önemlidir. Şirketler ve kamu otoriteleri, toplumun teknoloji yayılımını dikkate alarak teknoloji politikaları tasarlamalıdır. Toplumun teknoloji adaptasyonu arttıkça özellikle belirli sektörlerde BZ teknolojilerinin kullanımı daha da etkin olacaktır. Bu bağlamda tez, ekonomik aktivitelerde BZ teknolojilerinin kullanımını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
As being one of the most recent digital technologies, the Blockchain (BC) technology has a profoundly transformative and empowering role in economic activities in terms of production and consumption choices and marketing activities. However, the consumers familiarity and perception of BC technologies is not a well-studied issue in the literature. In this thesis, research is conducted to determine the usability and familiarity of the BC technologies by the consumers. Reviewing the related literature, a model is designed to analyze the effects of BC technologies in consumer behavior. The probable effects are identified in four dimensions in the model; dimension of uncertainty removal, dimension of being a solution tool and reliability, dimension of mediation, creativity and innovation and dimension of data management, ecology and digital economy dimension. A questionnaire is formed to test the effects of BC technologies on consumers in these dimensions. Findings of the study shows that in terms of gender, age, education and seniority of the participants; there is no significant differentiation in practicing BC-based technologies in any dimension. However, the results justify the literature that the job positions of the participants and their knowledge on BC technologies are significant on their use of BC technologies. The companies and the public authorities should design technology policies taking the technology diffusion of the society into consideration. As the society's technology-friendliness increase, the use of BC technologies will be more effectively used especially in certain sectors. In this regard, the thesis supports the use of BC technologies in economic activities.