Öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları ile eğitime inanma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between teachers' organizational commitment and the levels of believe in education
  1. Tez No: 759739
  2. Yazar: GÜLŞEN ZENİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları ile eğitime inanma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel bir araştırma olan bu çalışma betimsel ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Kahramanmaraş ili Onikişubat ve Dulkadiroğlu merkez ilçelerinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan 9843 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklemini ise seçkisiz örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 520 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Balay (2000) tarafından geliştirilen“Örgütsel Bağlılık Ölçeği (ÖBÖ)”, Akın ve Yıldırım (2015) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Eğitime İnanma Düzeyleri Ölçeği (ÖEİDÖ)”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları ile eğitime inanma düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için“Levene's Testi”,“Bağımsız ÖrneklemT-Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”,“Mann Whitney–U Testi”ve“Kruskal Wallis–H Testi”kullanılmıştır. Post-Hoc testlerinden de ANOVA testi sonucunda“Scheffe”, Kruskal Wallis–H testi sonucunda ise“Tamhane”testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin, örgütsel bağlılıkları ile eğitime inanma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde“Pearson Korelasyon Analizi”kullanılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarının eğitime inanmalarını hangi düzeyde yordadığını belirlemek için ise“Regresyon Analizi”yapılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları uyum boyutunda en düşük, içselleştirme boyutunda en yüksek düzeydedir. Eğitime inanma algıları ise orta düzeyde tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri yaş, branş, eğitim durumu, meslekteki kıdem ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterirken; cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin eğitime inanma düzeyleri yaş, branş, meslekteki kıdem ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterirken; cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin eğitime inanma düzeyleri ile örgütsel bağlılık uyum alt boyutu arasında negatif yönlü düşük düzeyde; özdeşleşme ve içselleştirme alt boyutları arasında ise pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonucuna göre ise öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları eğitime inanma düzeylerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between teachers' organizational commitment and their levels of believe in education. This study, which is a quantitative research, is designed in the descriptive relational screening model. The population of the research consists of 9843 teachers working in kindergarten, primary school, secondary school and high school in the Onikişubat and Dulkadiroğlu, central districts of Kahramanmaraş province, in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 520 teachers selected by stratified sampling method, one of the random sampling methods. In the research,“Organizational Commitment Scale (OCS)”developed by Balay (2000),“Teachers' Level of Believe in Education Scale (TLBES)”developed by Akın and Yıldırım (2015) and“Personal Information Form”developed by the researcher are used as data collection tools. In the study, in order to determine whether teachers' organizational commitment and their levels of believe in education differ according to demographic variables or not,“Levene's Test”,“Independent Sample T-Test”,“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”,“Mann Whitney-U Test”and“Kruskal Wallis-H Test”were used. Among the Post-Hoc tests, the“Scheffe”test was used as a result of the ANOVA test and the“Tamhane”test was used as the result of the Kruskal Wallis–H test.“Pearson Correlation Analysis”was used to examine the relationship between teachers' organizational commitment and their levels of believe in education.“Regression Analysis”is conducted in order to determine the level at which teachers' organizational commitment predicts their believe in education. According to the results of the research, teachers' organizational commitment is the lowest in the adaptation dimension and the highest level in the internalization dimension. Perceptions of believing in education were determined at a moderate level. While the organizational commitment levels of the teachers differ significantly according to the variables of age, branch, educational status, seniority in the profession and school type; it does not differ significantly according to the gender variable. While teachers' levels of believe in education differ significantly according to the variables of age, branch, seniority in the profession and school type; it doesn't differ significantly according to gender and educational status variables. There was a low negative level between the teachers' believe in education and the organizational commitment adaptation subdimension; on the other hand, it was determined that there was a positive and moderately significant relationship between the sub-dimensions of identification and internalization. According to the results of the regression analysis, teachers' organizational commitment significantly predicts their levels of believe in education.