A phenomenographic study on becoming mother: Conceptions and learning experiences
Anne olmak üzerine fenomenografik bir çalışma: Kavrayış biçimleri ve öğrenme deneyimleri
  1. Tez No: 759740
  2. Yazar: IŞIK SABIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınların anne olma olgusunu farklı deneyimleme yollarını,“anne olmaya dair kavrayış biçimleri”ve“anne olmaya ilişkin öğrenme deneyimlerini yansıtma biçimleri”olmak üzere iki boyutta ortaya koymak ve betimlemektir. Bu iki boyuta dair varyasyonları araştırmak için nitel bir araştırma metodolojisi olan fenomenografi yaklaşımı kullanılmış ve araştırmanın verileri, farklı yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve çocuk sayısı özelliklerine sahip, hepsi anne olan 20 kadınla yapılan, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Anne olmaya dair kavrayış biçimleriyle ilgili olarak, fenomenografik veri analizi yoluyla beş tanımlayıcı kategori keşfedilmiştir. Anne olmak; çok yönlü bir süreç, hayatı değiştiren bir deneyim, çeşitli zorluklarla mücadele, bir dizi belirli duygu ve kişisel özellik ve başkalarıyla dinamik bir etkileşim olarak ifade edilmektedir. Öte yandan, kadınların anne olarak öğrenme deneyimlerini yansıtma biçimleri; ebeveynlik bilgi ve becerilerinin edinilmesi, ebeveynlik bilgi ve becerilerinin yapılandırılması ve kendini dönüştürme olmak üzere üç tanımlayıcı kategori altında sunulmuştur. Annelik, bu olgunun gerçek öznelerine ait deneyimlerin ve ifadelerin son derece göz ardı edildiği ve çoğu zaman bu öznelerin“adına”konuşulan bir alan olduğundan, bu çalışmada, kadınların anneliği deneyimleme biçimlerinin mümkün olduğunca kendi ifade ettikleri haliyle sunulması ve seslerinin kolektif bir şekilde duyurulma çabası önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal and describe women's different ways of experiencing the phenomenon of becoming mother in two aspects:“the conceptions on becoming mother”and“the reflections on learning experiences regarding becoming mother”. To investigate the variations in these two aspects, phenomenography was used as a qualitative research methodology. Research data of the study were collected through semi-structured and audio-recorded interviews with 20 women who are mothers with various characteristics like age, educational level, working status, and number of children. Regarding conceptions on becoming mother, five categories of description were discovered through the phenomenographic data analysis. Becoming mother is conceived as: a multifaceted process, a life changing experience, a struggle with diverse difficulties, a set of particular personal traits and feelings, and a dynamic interaction with others. On the other hand, women's reflections on their learning experiences as mothers were presented within three categories of description which are acquisition of parental knowledge and skills, construction of parental knowledge and skills, and transformation of self. Since motherhood is an -across the board- topic where the real subject's self-reports are overlooked in general, it is most of the times spoken about on 'behalf' of its subjects. The collective voices of women regarding their mothering experiences, and the effort to present and describe these experiences through their own narratives as much as possible is what makes this study an important one.