Boğaziçi yalı restorasyonunda iklimlendirme sistemlerinin iç mekan tasarımı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of air conditioning system for restoration of bosphorus mansion in terms of interior design
  1. Tez No: 759742
  2. Yazar: HÜLYA SAYİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yalılar, Osmanlı'da daha çok sultanların yazlık konutları olarak kullanılmıştır. Ancak günümüzde dört mevsim kullanılmaya başlanması ile iklimlendirme problemleri ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu doğrultuda hazırlanan tez dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde; iklimlendirme sistemlerinin yalı restorasyonu üzerindeki etkileri, daha önce hazırlanmış olan çalışmalar incelenerek, literatür taraması sonuçları özetlenmiştir. Üçüncü bölümde, koruma kavramı dünyada ve Türkiye'deki yasal düzenlemeler karşılaştırılarak belirtilmiştir. Dördüncü bölümde; Boğaziçi yalıları tarihsel süreci, su ve kıyı öğelerinin plan oluşumuna etkileri ile ele alınmıştır. Beşinci bölümde; iklimlendirme sistemleri genel kullanım amacına yönelik açıklanmıştır. Altıncı, yedinci ve sekizinci bölümlerde Şerifler Yalısı, Ahmet Nazif Paşa Yalısı ve Sait Halim Paşa Yalısı restorasyon projelerinde iç mekânda uygulanan iklimlendirme sistemlerinin iç mekân tasarımı ve kullanımı açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Son bölümde sonuçlar ve öneriler ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mansions were mostly used as summerhouses by sultans in the Ottoman Empire. However, today comfort and air conditioning problems are arising due to the fact that they are used in four seasons. The purpose, scope, and method of the study are indicated in the first chapter. The effects of air conditioning systems for restoration of the mansion, the studies conducted before, and the results of the literature review are summarized in the second chapter. The concept of protection is indicated by comparing the legal regulations around the world and in Turkey in the third chapter. The historical process of Bosphorus mansions, the effects of water and coastal elements on the formation of the plan are discussed in the fourth chapter. The definition of air conditioning systems is provided and explained for the general purpose of use in the fifth chapter. In the sixth, seventh and eighth chapters, the interior air conditioning systems applied in the restoration projects of Şerifler Mansion, Ahmet Nazif Pasha Mansion and Sait Halim Pasha Mansion are evaluated in terms of interior design and use. The study is completed with the conclusions and suggestions in the last chapter.