Kahramanmaraş'ta sosyal hizmetlere bağlı kurumlarda (huzurevi ve çocuk yuvası) kalan bireylerde pnömomkok taşıyıcılığı ve penisiline direnç durumunun araştırılması
A study about pneumococcal carriage and resistance to penicillin on patients staying in accomoditions ( nursing homes and kindergartens) in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 351342
  2. Yazar: ZERİFE ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Streptococcus pneumoniae genellikle insanların nazofarenkslerinde bulunur. Taşıyıcılar, toplumdaki pnömokok enfeksiyonunun yayılmasında önemli rol oynarlar. Bu çalışmanın amacı; Kahramanmaraş'ta pnömokok taşıyıcılığı açısından risk grupları arasında yer alan huzurevi ve çocuk yuvasında kalanlarda nazofarengeal pnömokok taşıyıcılığı ve penisilin direncini saptamak ve taşıyıcılar arasındaki epidemiyolojik ilişkiyi ortaya koymaktır.Çalışmaya 60 yaş üstü 95 kişi ve 0-12 yaş arası 71 çocuk alınmıştır. Olgularda demografik özelliklerin yanı sıra taşıyıcılığı etkileyebilecek olası risk faktörleri, anket formu ile belirlenmiştir. Nazofarengeal sürüntü örneklerinden izole edilen ve standart yöntemlerle tanımlanan S. pneumoniae kökenlerinde oksasilin diski kullanılarak penisilin direncine bakılmış, oksasiline dirençli kökenlerde penisilin minimal inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri E-test yöntemi ile araştırılmıştır.Çalışmamızda huzurevinde kalan 95 yaşlıdan 7'sinde (%7.4), çocuk yuvasında kalan 71 çocuktan 18'inde (%24.4) nazofarengeal S. pneumoniae taşıyıcılığı tespit edildi. İzole edilen suşlarda disk diffüzyon yöntemi ile penisilin duyarlılığı araştırıldı ve oksasilin zon çapı ?20 mm olanlar duyarlı, ?19 mm olanlar ise dirençli kabul edildi. Huzurevinde izole edilen 7 suştan 4'ü (%57.1), çocuk yuvasında izole edilen 18 suştan 16'sı (%88.9) penisiline dirençli bulundu. Dirençli suşların MİK değerlendirmesinde; huzurevindeki 4 dirençli suşun 2'si (%50) penisiline duyarlı iken 2 suş (%50) orta düzeyde penisiline dirençli bulunmuştur. Çocuk yuvasında ise 16 penisiline dirençli suştan 12'si (%75) penisiline duyarlı iken, 4 suş (%25) orta düzeyde penisiline dirençli bulunmuştur. MİK değerlendirmesi sonucunda yüksek düzeyde penisilin direncine rastlanılmamıştır.İstatistiksel analizlerde çocuklarda pnömokok taşıyıcılığı ile yaş (p=0.03) ve yuvada kalış süresi (p=0.03), yaşlılarda ise taşıyıcılık ile cinsiyet (p=0.03) arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Buna göre bölgemizdeki pnömokok enfeksiyonlarının tedavisinde penisilin ilk tercih edilecek ilaç olma özelliğini korumaktadır.Anahtar Kelimeler :E-test, MİK, penisilin direnci, Streptococcus pneumoniae, taşıyıcılık
Özet (Çeviri)
In general, Streptococcus pneumoniae exists in nasopharynxes of people. Carriers in the community play an important role in the spread of pneumococcal infection. The purpose of this study is to determine, in Kahramanmaras, the nasopharyngeal pneumococcal carriage and penicillin resistance in risk groups of nursing homes and kindergartens in respect for pneumococcal carriage, and to reveal the epidemiological relationship between carriers. 95 people over 60 and 71 children between the ages of 0-12 have been included in the study. In the cases, demographic characteristics, as well as possible risk factors that may affect the carriage, have been investigated with a questionnaire. In S. pneumoniae strains, which are isolated from nasopharyngeal swabs and identified by standard methods, resistance to penicillin has been examined by using oxacillin disk; penicillin minimal inhibitory concentration (MİK) values have been studied by E-test method in oxacillin-resistant strains.In our study, nasopharyngeal carriage S. pneumoniae has been determined in 7 elderly out of 95 (7.4%) staying in nursing homes, and in 18 children out of 71 (24.4%) staying in kindergartens. Susceptibility to penicillin has been studied by the method of disc diffusion in isolated strains and those who have oxacillin zone diameter ? 20 mm have been evaluated as susceptible, while those who have ? 19 mm are resistant. 4 of 7 strains isolated in nursing homes (57.1%), 16 of 18 strains isolated in the kindergartens (88.9%), have been found resistant to penicillin. In the evaluation of MİK of resistant strains, 2 of 4 resistant strains (50%) in nursing homes have been found susceptible to penicillin, while the 2 strains (50%) have been moderately resistant to penicillin. 12 of 16 resistant strains (75%) in kindergartens have been found susceptible to penicillin, while the 4 strains (25%) have been moderately resistant to penicillin. In the evaluation of MİK in our study we have found no high-level penicillin resistance.In statistical analyses, connections have been found between pneumococcal carriage and age (p = 0.03) and duration of stay in kindergartens (p = 0.03) in children, while carriage and gender in the elderly. Under these circumstances, penicillin should currently be the drug of first choice in the treatment of pneumococcal infections in our region. Key Words : E-test, MIK, penicillin resistance, Streptococcus pneumoniae, carriage