REBA yönteminin sınıf içi ve sınıflar arası güvenirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of inter-class and intra-class reliability of REBA method
  1. Tez No: 759766
  2. Yazar: GÜLÇİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Artan teknolojiye rağmen birçok sektörde fiziksel ağırlıklı işler çalışanlar tarafından yapılmaya devam etmektedir. Çalışanın iş yaparken maruz kaldığı uygunsuz çalışma duruşları kısa vadede işteki performansını etkilemekte, uzun vadede ise çalışana Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı(KİSR) olarak geri dönmektedir. KİSR'ı işçiyi, işvereni ve ülke ekonomisini maddi ve manevi açıdan doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle işin insana insanın da işe uyumunu amaçlayan ergonomik çalışmalar önem taşımaktadır. Literatürde, KİSR'na sebep olan uygunsuz çalışma duruşlarını tespit ederek ortadan kaldırmaya yönelik çalışma duruşu analiz yöntemleri bulunmaktadır. REBA (Rapid Entire Body Assessment) çalışma duruşlarının sebep olduğu riskleri sayısal olarak ifade edebilmeyi sağlayan bir çalışma duruşu analizi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı REBA yöntemi ile yapılan analizlerin güvenirliğinin değerlendirilmesidir. Bu noktada otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren bir firmanın direkt ve endirekt pek çok işine ait seçilen 200 çalışma duruşu REBA yöntemi ile analiz edilmiştir. 4 değerlendirici ile yapılan uygulama sonucu elde edilen REBA skorları sınıflar arası –farklı gözlemcilere ait değerlendirmeler- güvenirlik ve sınıf içi- aynı gözlemcinin farklı zaman dilimlerindeki değerlendirmeleri-güvenirlik analizlerine tabi tutulmuştur. %95 güven aralığında yapılan sınıflar arası güvenirlik analizi sonucunda A skoru(Intraclass Correlation Coefficient - ICC=0,871), C skoru(ICC=0,844) ve final REBA skorları(ICC=0,852) yüksek güvenirlikte bulunurken B skorunun(ICC=0,704) ise orta derece güvenir olduğu saptanmıştır. %95 güven aralığında yapılan sınıf içi güvenirlik analizi sonuçlarına göre, REBA yönteminin çalışma duruşlarını yüksek güvenirlikle analiz ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the increasing technology, physical work in many sectors continues to be done by employees. Bad working postures that the employee is exposed to while doing work affect his performance at work in the short term, and in the long term it returns to the employee as Musculoskeletal Disorder (MSD). Musculoskeletal disorders directly affect employee, employer and governments economy materially and spiritually. Therefore, ergonomic studies aiming at the adaptation of work to man and man to work are important. In the literature, there are working posture analysis methods that aim to detect and eliminate inappropriate working postures that cause MSDs. REBA (Rapid Entire Body Assessment) is a method that can provide numerically indication of risks associated with working postures. Aim of this study is evaluate reliability of the analyses which are made with REBA method. Within this scope, 200 working postures selected from a company operating in the automotive subsidiary industry were analyzed using the REBA method. REBA scores were obtained as a result of the application made by 4 different rater. These scores were assessed with intra-rater (same observer in different time zones reviews) reliability analysis and inter-rater (evaluations belonging to different observers) reliability analysis. Inter-class reliability analysis results which made in %95 confidence interval shows that A score((Intraclass Correlation Coefficient - ICC=0,871), C score (ICC=0,844) and final REBA score (ICC=0,852) are high level of reliability. However, B score(ICC=0,704) is medium level of reliability. According to intra-class reliability analysis results which made in %95 confidence interval, REBA method analyses working postures with high level of reliability.