Farklı elyaf tipi ve kumaş yapılarının dokuma filtrelerin performansına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different fiber types and fabric structures on the performance of woven filters
  1. Tez No: 759767
  2. Yazar: AYSU İLDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tekstil sektörünün en hızlı büyüyen alanlarından biri olan teknik tekstiller, günümüzde tıp, taşımacılık, paketleme, koruyucu giysiler, tarım, inşaat, spor malzemeleri, jeotekstiller ve sanayi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Teknik tekstilin kapsamına giren filtrasyon tekstilleri ise günümüzde her sektörde kullanılmaktadır. Filtre yapıları farklı üretim yöntemleriyle (dokuma, örme, dokusuz yüzey) üretilmektedir. Tekstil üretim metoduyla elde edilen filtre yapıları oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olmaktadır. Filtrasyon işlemi, bir akışkanda bulunan belirli boyutlara sahip parçacıkların filtre yapıları kullanılarak bu akışkandan ayrılması ve akışkanın saflığının arttırılması işlemi olarak tanımlanmaktadır. Filtrasyon işlemi sonucunda katma değeri yüksek parçacıkların geri kazanımı ve endüstriyel atıkların doğaya atılmadan önce temizlenmesi sağlanmaktadır. Tez çalışması kapsamında, temel üretim parametrelerinden elyaf tipi ve kumaş yapısının dokuma filtre performansına etkileri incelenmiştir. Bu amaçla farklı monofilament iplik (polipropilen, poliester, poliamid) ve farklı konstrüksiyon yapısı (bezayağı, dimi, ribs ve panama) kullanılarak dokuma filtre kumaşları üretilmiştir. Üretilen dokuma filtre kumaşlarının verimliliğini incelemek amacıyla performans testleri yapılmıştır. Tez çalışması kapsamında temel kumaş parametreleri ve dokuma filtre etkinliği arasındaki ilişkiler somut bir şekilde ortaya konarak, madencilik sektörüne yönelik yüksek performanslı filtre üretimi için önemli bir bilgi birikimi oluşturulması hedeflenmektedir. Filtre kumaşlarına yapılan analizler sonucunda filtrasyon performansını arttıran parametreler tespit edilerek, bu konudaki bilimsel çalışmaların ilerleme yönü hakkında araştırmacılara ve üreticilere yol göstermesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technical textiles, one of the fastest growing areas of the textile industry, are used in many fields such as medicine, transportation, packaging, protective clothing, agriculture, construction, sports equipment, geotextiles and industry. Filtration textiles, which are included in the scope of technical textiles, are used in every sector today. Filter structures are produced with different production methods (woven, knitted, non-woven surface). The filter structures obtained by the textile production method have a very wide usage area. Filtration is defined as the process of separating particles of certain sizes from a fluid by using filter structures and increasing the purity of the fluid. Within the scope of the thesis, the effects of fiber type and fabric structure, which are basic production parameters, on woven filter performance were examined. For this purpose, woven filter fabrics were produced by using different monofilament yarns (polypropylene, poliester, polyamide) and different construction structures (plain, twill, ribs and panama). Performance tests were carried out in order to examine the efficiency of the woven filter fabrics produced. Within the scope of the thesis, it is aimed to establish an important knowledge for the production of high-performance filters for the mining industry by demonstrating the relationships between basic fabric parameters and woven filter efficiency. As a result of the analyzes of the filter fabrics, the parameters that increase the filtration performance were determined and it is aimed to guide the researchers and manufacturers about the progress of scientific studies on this subject.