Minkowski uzayında manyetik eğrilerin Fermi-Walker türevi
Fermi-Walker derivative of magnetic curves in Minkowski space
- Tez No: 759774
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT KÖRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, Minkowski uzayında Bishop çatısına göre T, manyetik eğrilerin Fermi Walker türevleri hesaplanmıştır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın giriş kısmı verilmiştir. İkinci bölümde, konu hakkında kaynak araştırması yapılmış bilinmesi gereken temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, konu ile ilgili ifade edilen temel tanım ve kavramlar kullanılarak Minkowski uzayı ve Bishop çatısı tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde Minkowski uzayında manyetik eğrilerin Loretz kuvvetleri ile Bishop çatısı arasındaki ilişki verilerek yapılan çalışmalarla ilgili sonuçların analizi verilmiştir. Beşinci bölümde elde edilen manyetik eğrilerin Fermi-Walker türevleri hesaplanmıştır. Altıncı bölümde ise sonuç kısmı verilmiş, tez genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fermi-Walker derivatives of T, magnetic curves are calculated according to the Bishop frame Work in Minkowski space. This study consists of six a parts. In the first chapter, there is the introduction part of the study. In the second part, there are basic definitions and theorems that should be known about the subject. In the third chapter, minkowski space and Bishop frame work are introduced by using the basic definitions and concepts related to the subject. In the fourth chapter, the relationship between Loretz forces of magnetic curves in Minkowski space and Bishop frame is given and also the analysis of the study results is given. In the fifth chapter, Fermi-Walker derivatives of magnetic curves are calculated. In the six chapter, the conclusion part is given and the thesis is evaluated in general.