Etik iklimin psikolojik sermaye üzerindeki etkisinde lider üye etkileşiminin aracı rolü
The mediating role of leader member exchange in the impact of the ethical climate on psychological capital
- Tez No: 759780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
İnsanlar farklı algı seviyelerine sahip duygusal varlıklardır. Her iş ortamında çalışma dinamiğini etkileyen duygusal belirleyiciler olduğu görülmektedir. Etik iklim, psikolojik sermaye ve lider - üye etkileşimi kavramları kişilerin çalışma hayatında hissettikleri duyguları etkileyen kavramlardır. Çalışmamızın amacı algılanan etik iklim ve psikolojik sermaye arasındaki nedensellik ilişkilerini ve bu nedensellik ilişkisi içerisinde lider üye etkileşiminin araçlık rolünü incelemek olmuştur. Bu amaca yönelik bulgu elde edebilmek için Kahramanmaraş'ta üretim yapan iplik üretim tesisleri çalışanları üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. 400 katılımcıdan anket yöntemiyle toplanan veriler IBM SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda etik iklimin psikolojik sermaye ve lider üye etkileşimi üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Lider – üye etkileşiminin aracılık rolünün tespiti için yapısal eşitlik modellemesi yapılmış, etik iklimin psikolojik sermaye üzerinde oluşturduğu etkide lider – üye etkileşiminin aracılık rolünün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
People are emotional beings with different levels of perception. It is seen that there are emotional determinants that affect work dynamics in every work environment. Ethical climate, psychological capital and leader-member exchange concepts are concepts that affect the emotions people feel in their working life. The aim of our study was to examine the causal relationships between perceived ethical climate and psychological capital and the mediating role of leader member exchange in this causality relationship. In order to obtain findings for this purpose, a field study was conducted on the employees of yarn production facilities in Kahramanmaraş. Data collected from 400 participants by questionnaire method were analyzed using IBM SPSS and AMOS programs. As a result of the findings, it was determined that the ethical climate has a positive effect on psychological capital and leader member interaction. Structural equation modeling was carried out to determine the mediating role of leader-member exchange, and it was concluded that leader-member exchange had a mediating role in the effect of ethical climate on psychological capital.