The cost of being feminine: Consumer perception from pink tax perspective
Kadın olmanın maliyeti: Pembe vergi perspektifinden tüketici algısı
  1. Tez No: 759781
  2. Yazar: SIMA QUBEIA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Pembe Vergi Perspektifinden Tüketici Algısı ile ilgili Türkiye bağlamında çok az araştırma yapılmıştır. Bu çalışma, fiyatın satın alma niyetini, fiyatlandırma adaletini ve cinsiyete dayalı malları nasıl etkilediği dahil olmak üzere, Türkiye'deki Pembe Vergiye kadın ve erkeklerin bakış açılarını incelemektedir. Çalışmada 10 yarı yapılandırılmış görüşme. Türkiye'nin erkek ve kadınları Pembe Vergi'yi ayrımcı ve haksız olarak algılamaktadır. Cinsiyete özel mallar ve pazarlama çabaları erkekleri ve kadınları etkiler. Kadınlar Pembe Vergi'nin fiyat eşitsizliğinin daha çok farkında. Erkekler cinsiyete dayalı fiyatlandırmayı kadınlardan daha iyi anlıyor. Kadınların erkekler tarafından pazarlanan ürünleri satın alma olasılığı daha yüksektir. Satın alma kalıpları, cinsiyete göre değil, ürün katılımı ve kişisel görüşler gibi iç ve dış faktörler tarafından belirlenir. Zaman kısıtlamaları nedeniyle, deneysel çalışmaya katılanların sayısı sınırlı olmak zorundaydı. Bu çalışma, Türkiye'de Pembe Vergi algısına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Toplum, tartışmayı teşvik ederek, şirketleri ve hükümetleri harekete geçmeye zorlayarak ve tüketici bilincini artırarak Pembe Vergi konusunda daha bilinçli hale gelebilir.
Özet (Çeviri)
Little research has been made in the Turkish context regarding Consumer Perception from Pink Tax Perspective. This study examines men's and women's perspectives of the Pink Tax in Turkey, including how price impacts purchasing intent, pricing justice, and gendered merchandise. The study used 10 semi-structured interviews. Turkey's men and women perceive the Pink Tax as discriminatory and immoral. Gender- specific commodities and marketing efforts affect men and women. Women are more aware of the Pink Tax's price inequality. Men understand gender-based pricing better than women. Women are more likely to buy male-marketed products. Buying patterns are determined by internal and external factors, such as product participation and personal views, not gender. Due to time constraints, the number of empirical study respondents had to be limited. This study aims to offer insight on the Pink Tax's perception in Turkey. Society may become more conscious of the Pink Tax through stimulating discussion, forcing corporations and governments to act and enhancing consumer awareness.